Hollandi riiklik avaliku tervise ja keskkonna instituut on teatanud, et analüüsis Põhjamaade andmeid ning arvutused näitavad, et radioaktiivsed isotoobid tulid Venemaa läänepoolsest osast, ehkki viimase ametkonnad eitavad kõike. Praegused tõendid ei luba küll kindlalt kellelegi näpuga näidata, eriti kui kahtlustatav ise ei pinguta piisavalt, et vastupidist tõestada. Autoritaarne Venemaa on varemgi olnud valikuline tundliku info jagamisel, sest enese nõrgana näitamine pole Putini Venemaale sobilik.
Kuna radioaktiivsus on inimtekkelist päritolu, liiguvad kahtlused Peterburi külje all olevale Sosnovõi Bori tuumaelektrijaamale, mis asub Eestist kõigest 70 kilomeetri kaugusel, või on saasteallikaks hoopis sealsed tuumajäätmetega tegelevad üksused. Sosnovõi Bori jaama suhtes on eksperdid varemgi kriitilised olnud, sest neli selle reaktorit on sama tüüpi mis kurikuulsas Tšornobõlis. Kuigi paanikaks ei ole põhjust, sest radioaktiivsete osakeste hulk ei kujuta inimese tervisele ohtu, tasub jääda ettevaatlikuks, kuni juhtumis on lõplik selgus. Samuti ei maksa paralleele tuua Tšornobõliga, sest need kaks sündmust ei ole võrreldavad.
Kahjuks on radioaktiivsuse kasv õhus sattunud ajale, mil Putin kindlustab muudatustega põhiseaduses oma presidendi ametiaega järgnevatekski kordadeks. Samuti teevad endisi Nõukogude Liidu maid ärevaks tema mõtisklused ajaloolisest tõest, mis kõik ühtse kompotina mõjuvad julgeolekuohuna. Selleks et riikidevahelised suhted saaksid Läänemerel üksteist mõistvas ja austavas vaimus jätkata, peavad naabrid omavahel rohkem dialoogis olema.
JUHTMÕTE
Kuigi paanikaks ei ole põhjust, sest radioaktiivsete osakeste hulk ei kujuta inimese tervisele ohtu, tasub jääda ettevaatlikuks, kuni juhtumis on lõplik selgus.