Äkkrünnaku alla sattunud Türgi sõjaväelased põgenesid läheduses asuvatesse hoonetesse, kuid paljud neist jäid lõpuks rusude alla. Seega, tegemist ei olnud hoiatussõnumi edastamise rünnakuga – à la: «Tõmbuge tagasi ja viige oma väed välja!» – mis oleks säästnud elusid ning poleks andnud otseselt põhjust eskaleerimiseks ja kättemaksuks. Tegu oli Moskvas ja Damaskuses külmalt kalkuleeritud sammuga, mis muudab senist poliitilist mängu ning püüab Türgile jõhkralt koht kätte näidata.
Türgi pidi kohutavale traumale viivitamatult reageerima, kuid poliitilised süüdistused ja sõjaline kättemaks suunati üksnes al-Assadi režiimile. Kreml ei saa muidugi eitada – erinevalt Donbassist – Venemaa aktiivset sõjalist kohalolekut Süürias, sealhulgas Idlibis, kuid mõistagi serveerib Türgi sõjaväelaste massimõrva Damaskuse aktsioonina, millest Venemaa jäi kõrvale. Justkui Süüria valitsusväed, sealhulgas õhuvägi, oleksid üleöö saavutanud enneolematuid võimeid iseseisvaks toimetulekuks Türgi relvajõududega. Siis poleks al-Assadil ju Venemaa sõjalist kohalolekut ja abi enam vaja.
Idlibi provints on Damaskusele, Ankarale ja Moskvale erilise ja põhimõttelise tähtsusega. Ida-Süüria nafta- ja gaasirikkaid provintse, mida kaitsevad kurdid USA toel, ei ole praegu võimalik hõivata, ega mõistlik rünnata. Sama lugu on Süüria põhjaosa «turvatsooniga» Idlibist idas, mille USA loovutas Türgile. Venemaa ja Süüria jõupingutused on nüüd suunatud paratamatult Idlibile, sest Putin ja al-Assad ei soovi kaotada sõjalist initsiatiivi, mis võimaldab nende poolt kontrollitavaid territooriume laiendada.
Venemaa ja Türgi presidendid sõlmisid septembris 2018 Idlibi «demilitariseerimise» ehk puhvertsooni loomise kokkuleppe, mis andis Türgile õiguse opereerida kohapeal vaatlusposte leppe täitmise kindlustamiseks. Süüria, ilmselgelt Venemaa nõusolekul ja kaasabil, ei respekteerinud kokkulepet ning asus ründama Türgi poolt toetatud «terroriste» Idlibis. Vahemärkus – Damaskus ja Moskva ning teiselt poolt Ankara peavad terroristideks kõiki Süüria grupeeringuid, mis ei ole nendega liitlassuhetes. Türgi pidas vajalikuks paisata lisavägesid Idlibi, et oma liitlasi (ja puhvertsooni) kaitsta, mida välisminister Lavrov nimetas agressiooniks.