Olukord on vaieldamatult keeruline, sest kuigi raha ja abi pakkumine võib olla Euroopa Liidule jõukohane, ei pruugi see Türgi jaoks lahendus olla. Pagulased on Türgile samamoodi probleem, nagu nad oleksid ka Euroopa Liidule, mistõttu sisepoliitilistel põhjustel ei ole olukorra põlistamine Erdoğani jaoks hea lahendus.
Lisaks sellele on Türgil loomulikult ka oma välispoliitilised eesmärgid, milleni nad pagulaskriisi abil loodavad jõuda. Eeskätt oodatakse Süürias tegutsevate kurdi YPG võitlejate terroristideks kuulutamist NATO ja Euroopa Liidu poolt, milleks viimased ei ole valmis. Kahtlemata on tegu esimese suurema väljakutsega Ursula von der Leyenile. Kliimaküsimus on küll kahtlemata suurem, aga see on kriis, mille valis von der Leyen, vastasseis Türgiga on aga kriis, mis valis Leyeni.
Euroopa Liidu siseministrid peavad täna Brüsselis erakorralise kohtumise, et arutada Kreeka ja Bulgaaria piiril kujunenud olukorda. Kohtumise eesmärk on kokku leppida, millist tuge on Euroopa Liit valmis neile riikidele pakkuma. Kui viimase finantskriisi ajal oli Euroopa Liidus eriarvamusi, kas peaks Kreekat toetama, siis praegu on olukord palju ühemõttelisem – aitamata jätmine tooks probleemi kergesti teisteni.
On hea, et ka Eesti valitsus on valmis Kreekat abistama, esialgu kuni kahe piirivalvekaatri ja 20 piirivalvuriga. Võimalik, et abi on vaja rohkem ja loodetavasti on Eesti valmis panustama ka enam. Tegemist on küsimusega, kus Euroopa Liit peaks näitama end ühtsena ja käituma ühtselt.