Euroopa Liit ei ole eelmisest põgenikevoost alates suuri ümberkorraldusi teinud, kuid pagulaste ümberjaotamine ei ole enam mõeldav poliitika. Seetõttu ei saa etteheiteid teha, kui Kreeka jõuliselt tegutseb, sest nad on põgenike osas üksi jäetud, ütles Tõnis Leht Kuku raadio saates «Poliitikaguru».
«Teated, mis tulevad Süüriast ja Türgi läänepiirilt, sunnivad meid taas murelikult küsima, kas meie ühises Euroopa Liidus on taas uksele koputamas rändekriisi oht,» ütles Tõnis Leht. Nimelt on Süüria valitsus Venemaa ja Iraani toel püüdmas vallutada viimast mässuliste käes olevat piirkonda – Idlibi provintsi.
Süüria põgenikevoo vältimiseks on Türgi viimastel nädalatel innukalt sekkunud, saatnud konflikti tuhandeid sõdureid ja ohtralt sõjatehnikat. Sellel neljapäeval väidetavalt Süüria vägede rünnakus hukkus 33 Türgi sõdurit. Leht sõnas, et suure tõenäosusega võib eeldada Venemaa osalust, sest just nende raketivõimekus on rünnakute taga. Türgi palus toetust NATOlt, sai seda sümboolselt. Nüüd survestab Türgi president Euroopa Liitu, ähvardades vastasel korral suunata põgenikud Euroopasse.
«Kui vaadata eelmist suurt sõjalainet, kus [Süüria president Bashar] Assad ülejäänud Süüria tümaks tampis, siis need vood jõudsid Euroopasse ja muutsid igaveseks Euroopa poliitilist õhustikku,» lausus Tõnu Runnel. «Küsimuseks on, kui palju me sellest õppinud oleme. Sest need inimeste vood on praeguse seisuga kindlati tulemas. Sõltub Euroopa riikidest, mida nad otsustavad teha. Kas panna saabas mulda Süürias koos sõpradega Türgist või mis on nende lahendus, sest enam ei saa ükski Euroopa riik olla avatud uste poliitikaga, mida [Saksamaa kantsler Angela] Merkel tegi mõned aastad tagasi.»
Kaspar Oja lisas, et ohte on rohkem kui eelmisel korral, sest Idlib on aastaid olnud humanitaarkriisis. Vaktsineerimise tase on piirkonnas väga madal, mida näitab laste kõrge suremus. Euroopal tuleb kiiresti tegutseda, sõnas ta.