NEEME RAUD. SIIN ⟩ Kas teate, et Tallinn on olnud Põhjamaade selgeltnägijate pealinn?

Kiek in de Köki muuseumijuht Toomas Abiline Foto: Toomas Huik
Kuku Raadio
Copy

«Niimoodi Tallinna kohta räägiti, et ta on Põhja-Euroopa okultistide pealinn. Ja seda ei räägitud mitte ainult Eestis, vaid ka Rootsis ja Saksamaal,» kõneles KUKU raadio saates «Neeme Raud. Siin» Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi juhataja, ajaloolane Toomas Abiline.

Kõneks oli Eesti Vabariigi esimene iseseisvusaeg, ennekõike 1920. ja 1930. aastate algus, mil Euroopas valitses üsna suur segadus ja teadmatus tuleviku ees.

«Selgeltnägemine, okultism oli (Euroopas - toim.) hästi moes. Ja Eestil oli selgelt oma koht sellel maastikul,» on teemat süvitsi uurinud Abiline veendunud.

Põhjus, miks just Tallinnas tekkis niivõrd nähtav taldrikukeerutajate ja teispoolsusega suhtlejate kogukond, on selles, et Tallinn asub Peterburist vaid mõnesaja kilomeetri kaugusel.

«Enne (1917. aasta - toim.) revolutsiooni, enne Esimest maailmasõda, võib tõesti öelda, et Peterburg oli Euroopa okultismi keskus. Seal oli täielik okultismi buum: oli kümneid ja kümneid spiritistlikke salonge, sellega tegeleti tööliskonnast kuni tsaari õukonnani välja, seal ilmusid esoteerikaajakirjad, Euroopast saabus okultiste, tsaar isiklikult külastas seansse, oli huvitatud, juba see pani asjad paika. Üks kuulsamaid neis ringkondades tollal oli Grigori Rasputin,» kõneles Abiline.

Pärast revolutsiooni Venemaalt Eestisse saabunute seas oligi üsna palju selgeltnägemisega tegelejaid. «Alguses oli neil Eestis majanduslikult väga keeruline. Aga siia saabus tõelisi superstaare, kellest vähe teatakse,» märkis ajaloolane.

Et seda lünka täita, valmistaski Abiline ette näituse selgeltnägijatest Teise maailmasõja eelses Eestis, mis nüüd väljas Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi Lühikese jala tornis. Näitus ei ole küll väga suur, ent haarav, ja süüvib sügavamalt kahe Eestis tollal suurt ilma teinud eestlasest okultisti – Mai Kalamehe ja Bernhard Juhansoni tegevusse.

«Mai Kalamees oli tõesti rahvusvaheline kuulsus. Inimesena oli ta lihtne maanaine, kolm klassi haridust. Aga juba lapsena, 8-9 aastaselt, olevat ta hakanud nägema prohvetlikke unenägusid. Tal ei olnud sellest kellelegi rääkida, see oli tema jaoks hästi kummaline, aga samas, kui ta neid nägi, siis ta tundis end väga õnnelikuna. Ta tuli Tallinnasse, otsis siin tööd, oli teenija. Need võimed tal võimendusid ja ta hakkas siis tegutsema sensitiivina. Ta viib ennast ise transsi ja suudab seda teha kristallkuuliga,» jutustas Abiline.

1931. aastal ennustas ta, mis saab Tallinnast ja Eestist aastal 2002.

«Mõned asjad tundub, et läksid täkkesse ja mõned mitte,» ütles Abiline. Näiteks see, et Tallinna pommitati. «Pommitamine toimus aga 1944, mitte 1988, nagu Kalamees ennustas. Aga samas nägi ta, et Nõukogude Liit hakkab 1988. aastal lagunema, et Eesti on iseseisev. Ja samas ta ütleb ka seda, et pan-Euroopa liikumist ei ole. Aga põnev siiski ikka, et ilma hariduseta lihtne maanaine selliseid vägevaid nägemusi nägi ja osa neist ka täppi läks,» leiab Abiline.

Kuula pikemat intervjuud Toomas Abilisega Neeme Raua autorisaatest!

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles