President Emmanuel Macroni vimma USA ja NATO vastu on sütitanud rida eri tegureid, mis on viinud Prantsusmaa leplikkuseni Venemaa käitumise osas, hindas Kuku raadio saates «Vahetund Postimehega» Postimehe välistoimetuse juht Evelyn Kaldoja.
Müncheni julgeolekukonverentsil tegi Kaldoja intervjuu nii president Kersti Kaljulaidi kui ka endise presidendi Toomas Hendrik Ilvesega, kes mõlemad käsitlesid Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni käitumist julgeoleku- ja välispoliitikavallas. Postimehe arvamustoimetaja Herman Kelomees kirjeldas seda kui eklektilist.
«See on hästi suur segu erinevatest asjadest, miks tal on vimm Ameerika vastu, miks tal on vimm NATO vastu, miks tal on taas tärganud uus soov venelastega leplikum olla,» ütles Kaldoja. Ta luges üles faktoreid, mis mõjutavad Macroni samme.
Esiteks mängib rolli Prantsusmaa pikem frustratsioon, et Euroopa riigid ei ole julgeoleku vallas nendega kaasa läinud nii palju kui nad tahaksid. Eesti on selles osas üks uljamaid liitlasi, näiteks Malis olime esimene mitte-Aafrika riik, mis hakkas koalitsioonis prantslaste partneriks. Teisalt on meie panus nii väike, et see pole arvestatav jõud tuhandete pealises armees.
Teiseks prantslased siiralt tahavad, et Euroopa riigid oleksid sõjaliselt aktiivsemad. Mingil määral nad näevadki Ameerika Ühendriike rivaalina, ütles Kaldoja. Prantslased soovivad, et Euroopa relvastuse tõstmisest või moderneerimisest tuleks kasu nende enda riigi relvastööstusele. Ameeriklaste kõrval jääb nende tehnika mõnevõrra alla.
Kolmandaks avaldab mõju Brexit. Niipea, kui see võimalus terendama hakkas, võttis Prantsusmaa sihi täita järelejäänud vaakumit nii palju kui võimalik. Selle üheks vahendiks on prantsuse keele osatähtsuse tõstmine, mis Euroopa Liidu ja NATO laienemisega Ida-Euroopasse jäi tahaplaanile.