Värske välisluureraport tõstis lisaks Venemaa sõjalisele tegevusele esile Hiina majanduspoliitika mõju. Hiina tehnoloogiline areng on oluline, kuid Huawei esindajate kohtumist ministriga ei maksa meedias kirjeldada kui Hiina sisseimbumist, kritiseeris Kalle Muuli Kuku raadio saates «Muuli ja Riikoja». Hindrek Riikoja ütles vastu, et Huawei on Eestis palganud esindajateks endised ministrid.
Välisluureameti värskes raportis ei ole midagi üllatavat, sest Eestile olulised teemad on samad, mis mujal maailmaski – Venemaa ja Hiina, ütles Hindrek Riikoja. Kui esimese puhul on terava tähelepanu all sõjalised küsimused, siis Hiina puhul jälgitakse selle majanduslikku mõju, millega Hiina proovib kehtestada ülemvõimu üle kogu maailma.
Aafrikas on juba üksjagu riike, kus Hiina antud laenud on nii ulatuslikud, et Hiina kontrollib endast tuhandete kilomeetrite kaugusel asuvaid riike, kirjeldas Riikoja. «Väga suur teema, millest on Eestis rohkem räägitud, on see, et Hiina ostab üle maailma kokku tootmismaad. Põllumajandusmaad selle jaoks, et toitu toota, sest 1,4 miljardit inimest Hiina ise ei suuda toiduainetega ära varustada.»
Muuli tõi välja, et välisluureameti käsitlus Hiinast langes tõenäoliselt juhuslikult kokku viimaste päevade uudistega Huaweist. «Tavalisest kohtumisest riigivõimu esindajatega on tehtud tohutu salajane Hiina sisseimbumise sündmus, kus osalevad endised ministrid ja PR-firmad,» kritiseeris Muuli meediakajastust. «Selles mõttes on Hiina saanud suurt tähelepanu Eestis võrreldes sellega, mis ta tegelikult väärt on.»
Riikoja ei nõustunud Muuliga, et viimaste päevade Huawei-temaatika oleks väheoluline. «Ma arvan, et vastupidi. Need asjad on teineteisega väga selgelt seotud. Kui me mõtleme 5G-temaatikat, mille pärast Huawei käib mitte ainult Eestis, vaid igal pool Euroopas lobitööd tegemas – on endale kõigis Euroopa riikides väga soliidsed lobistid appi palunud – see on ju kestnud enam kui aasta aega.»