Hamburg, maailma üks suuremaid sadamalinnu, ei ole just sageli see, kes tuleb ise abi küsima. Ja eriti veel selliselt väikeriigilt, nagu Eesti. Ehkki seda Hamburgis teatakse-mäletatakse, et Tallinnaga ühendab Saksa suursadamalinna juba sajandite tagune Hansa Liit.
«Jah, Hamburg on natukene selline nina püsti,» rääkis Kuku raadio saates «Neeme Raud. Siin» Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) välisesindaja Hamburgis Riina Leminsky. «Hamburgis on väga väärikad vanad perekonnad, nagu perekond Otto ja Lange, kes on üle Saksamaa ja ka Euroopas ja maailmas tuntud. See on neile andnud siis sellise kaupmehe uhkuse, et nad vaatavad ikka kõigepealt kõrgemale ja kaugemale – selliste (suur)linnade poole nagu Shanghai, Osaka ja ka Peterburg. Meie väike Eesti on jäänud nende silmapiirilt välja.»
Alates eelmisest nädalast on pilt teine: Hamburg ja Eesti sõlmisid ulatusliku koostööleppe. Ja mis Leminsky sõnul eriti oluline – see toimus just sakslaste initsiatiivil.
«See on olnud päris pikk ja vaevarikas tee. Ma kolisin Hamburgi 22 aastat tagasi (EASi esindajana on Leminsky töötanud 15 aastat - toim). Esimesed aastad… jah, Hamburgi inimesed on väga sõbralikud ja väljapeetud, annavad ühest küljest sulle mõista, et sa oled siin tore külaline, aga et siia päriselt kohale jõuda, see võtab ikkagi aastaid,» kõneles Leminsky.
«Nüüdseks ma võin öelda, et olen Hamburgi kohale jõudnud ja seda kinnitab see, et Hamburgi ärimehed on ise nüüd tulnud minu juurde ja kontakti otsima. Et nad on kuulnud Eestist, et Eesti on selline väike digiriik. Ja samas ühest küljest väike, aga meist räägivad kõik. Ja see, et meist kõik räägivad, käib natuke Hamburgi ärimeeste (au pihta), et kuidas siis nii ja kus siis meie oleme,» selgitas Leminsky, miks uhke sadamalinna ärimehed hakkasid ise eestlastega kontakti otsima.