Venemaa presidendi Vladimir Putini algatud ajaloo ümbervaatamine puudutas eelmisel nädalal Eestit, kui Vene välisministeeriumi esindaja Maria Zahharova kuulutas Tartu rahulepingu kehtetuks. See näitab, et Venemaa liigub tagasi stalinistlikku ajalookäsitlusse, kus jäetakse kõrvale kõik külma sõja järel poliitiliselt aktsepteeritud seisukohad, kirjeldas kaitseminister Jüri Luik Kuku raadio saates «Välismääraja».
«Kui me vaatame Zahharova avaldust, siis siin tõepoolest liigutakse suurte sammudega tagasi niisugusesse nõukogulikku... stalinistlikku ajalookäsitlusse, kus lükatakse kõrvale kõik see, mis külma sõja järel on arhiividest avastatud, poliitiliselt aktsepteeritud, ja proovitakse naasta jõhkrasse riikidevaheliste suhete raamistikku,» ütles kaitseminister Jüri Luik eelmisel nädalal avaldatud Zahharova kommentaari kohta, et Tartu rahuleping on kehtetu ning Eesti on uus riik, mis moodustus Nõukogude Liidu lagunemise järel.
«Ma meenutan, et NSVLi rahvasaadikute nõukogu mõistis hukka Molotov-Ribbentropi pakti. Meenutan, et Venemaa tunnustamine seoses Eesti iseseisvusega on ka tekstiliselt väga selgelt seotud Eesti juriidilise järjepidevusega. Isegi Nõukogude Liidu riiginõukogu otsus selle kohta, et tunnustatakse Eesti Vabariigi iseseisvust, isegi seal on mööndud, et arvestatakse poliitilisi ja ajaloolisi asjaolusid, millega seoses Eesti astus NSVLi – ühesõnaga ka seal on vähemalt kaudselt aktsepteeritud, et need asjaolud ei olnud kindlasti mitte tavapärased ja seetõttu tunnustatakse Eesti iseseisvust,» tõi Luik välja, et Venemaa varasemad seisukohad toetavad Eesti riiklikku järjepidevust.
Kaitseminister lisas juurde, et Nõukogude Liidu välisministeeriumis arutati väga põhjalikult, millist sõnastust tunnustamisaktis kasutada ning saadi aru, et traditsioonilist stalinistlikku sõnastust ei ole mõtet kasutada.
Zahharova lõpetab arutelud Venemaa seisukohtade kohta
Luik võttis kokku, et kui lugeda Zahharova avaldust, siis peaaegu kõik peale sidesõnade on ajalooliselt ja juriidiliselt vale või väga kallutatud.
Kaitseminister tõi välja, et kuigi Zahharova avaldus seisab vastu kõikidele Eesti riigi seisukohtadele, on tal isegi hea meel, et selline positsioon nii selgelt välja öeldi. «Mõnes mõttes paradoksaalsel kombel on mul isegi hea meel, et Zahharova selle avalduse tegi. Sellepärast et tihtipeale on, isegi mitte niivõrd Eestis, kui Lääne üldsuses arutelusid selle üle, millised on Venemaa positsioonid, kuidas Venemaa vaatab ühele või teisele seisukohale ja probleemile. Siin on see tõesti väga selgelt välja öeldud. Zahharova viimases lauses isegi ütleb, et – ma parafraseerin peast – olgu see nüüd selgelt välja öeldud kõigile neile, kes seda Tartu rahu tähistavad,» ütles Luik.