Kui erakondlased riigifirmade nõukogudes oli sobiv ettekääne Taavi Rõivase valitsuse lõhkumiseks, on veider kuulata Isamaa selgitusi, et nimetamiskomiteesse nad sobivad, ütles Urmas Jaagant Kuku raadio saates «Keskpäevatund» uudise kohta, et nimetamiskomiteesse on võetud Isamaa ja EKRE liige.
Nimetamiskomitee on organ, mis loodi 2017. aastal eesmärgiga otsida riigiettevõtete nõukogudesse hea ettevalmistuse ja kogemusega inimesi, selgitas Priit Hõbemägi. Tema sõnul sattus varem nõukogudesse tihtipeale inimesi, kes kandsid otsa ees erakondliku kuuluvuse pitserit. Hõbemägi hindas, et eesmärke erakondadel selleks oli kaks: hirm ja ahnus. Hirm jääda ilma informatsioonist, mis suurte ettevõtete tipus ringleb – milliseid hankeid hakatakse tegema, mida arendama. Ja ahnus, sest olenevalt ettevõttest võivad nõukogu liikmete tasud olla kopsakad.
Sellel nädalal kinnitanud nimetamiskomitee uude koosseisu kuuluvad teiste seas ka Isamaa liige Reet Roos ja EKRE liige Argo Luude. «Mis võib omakorda tähendada seda, et kui nimetamiskomitee politiseerub, siis näeme varsti seda, et erakondade vanad joped hakkavad taas istuma suurte riigiettevõtete nõukogudes ja kangutama nende [ettevõtete] arengut sinnapoole, kuhu on erakonnale vajalik,» heitis Hõbemägi valitsusele koosseisuvalikut ette.
«Me ei saa ju tegelikult lähtuda eeldusest, et erakondlik kuuluvus tähendab alati inimese ebakompetentsust,» oli Ainar Ruussaar ettevaatlikum hinnangute andmisega.
Hõbemägi ei lasknud ennast kõigutada ning ütles, et informatsiooni laialikandmine ja mitte nii kobedatele erakondlastele riigi kulul tasu maksmine kehtivad ikkagi. «Riigiettevõtted võivad saada kallutatud suuna, kui seal istuvad erakondlased ja oma huve valvavad.»
Urmas Jaagant meenutas, et Taavi Rõivase viimase valitsuse lammutamiseks oli erakondlastega mehitatud nõukogud ettekäändena hea küll. «Aastaid toiminud süsteem, kus erakondadesse kuuluvad inimesed olid riigifirmade nõukogudes, järsku ei sobinud enam Isamaale ja sotsidele. Ja väga jõuliselt ei sobinud. Siis muidu selgus, et uus valitsus oli Keskerakonnaga kokku lepitud. See sobis suurepäraselt põhjuseks, miks Rõivase valitsus ära lõhkuda.»