Ühendriikide meedias küsitakse sel nädalavahetusel, kas Hiina, kus eesmärk on olla iga hinna eest esimene, on ikka maailma nupukamate koolilastega riik, nagu näitasid sel nädalal avaldatud PISA testi tulemused?
Ajaleht Washington Post pealkirjastas oma artikli nii: «Hiina on nr. 1 PISAs – kuid siin on põhjused, miks sealsete testide tulemusi on raske uskuda.»
Leht toob ära USA keskhariduseksperdi, Harvardi professori Tom Lovelessi seisukoha, mis põhineb ta oma põhjalikul PISA tulemuste uuringul. Loveless järeldab, et Hiinas valitakse täpselt, milliste provintside tulemusi avaldada, milliste mitte.
Ning PISA teste koordineeriv OECD (Majanduskoostöö ja Arenguorganisatsioon) ei ole esitanud Hiina kohta tegelikku üleriikliku statistikat. Seega pilt Hiinast on selgelt valikulise info põhjal.
Lovelessi kutsub OECDd üles lõpetama andmete analüüsi kinniste uste taga. Ta näeb, et OECD peab muutuma läbipaistvamaks testide tulemuste ning nende «kvaliteedi» paikapidavuse kohta andmete avaldamisel. Ja mitte ründama kriitikuid, nagu OECD on seni teinud.
USAs ilmunud artiklis PISA tulemuste kohta ei mainita ühtegi teist riiki ning selgelt võib sealt välja lugeda nägemuse, et kuna Ühendriikide peamiseks rivaaliks maailmas peetakse Hiinat, siis on nüüdisajal oluline kõrvutada just neid kahte riiki. Ja kuna ameeriklased jäid PISAs mõistagi hiinlastele oluliselt alla, küsitaksegi, kas vahe on ka tegelikult nii suur testitulemused näitasid?
«Ent kui ameeriklaste kahtlustel Hiina aususe suhtes on tõepõhi all ja Hiina tegelikult ei peaks olema PISA tippkohtadel, siis on Eesti õpilased ju PISA testide järgi maailma absoluutses tipus?» küsis Neeme Raud KUKU raadio saates «Neeme Raud. Siin» Eesti Õpetajate Liidu juhilt Margit Timakovilt.