Täna toimub Tallinnas laulu- ja tantsupeoliikumise foorum, kus kirjeldatakse liikumise laiemat kandepinda ja mõju ühiskonnas, hetkeolukorda ning võimalikke tulevikustsenaariume. Eesti laulu ja tantsu juubeliaasta ühe olulise sündmusena loob foorum raami laiemale edasisele koostööle ning paneb aluse juubeliaastal alustatud töö jätkamiseks.
Otseülekanne ürituselt algab Postimehe veebis kell 9.30.
Otsepilt ⟩ Esinduslik foorum: kuidas laulu- ja tantsupeoga edasi minna (1)
Päeva jooksul avatakse foorumil mitmete ekspertide abiga liikumise mõju kodanikuühiskonna arengutele, hariduselule ja ka mõju Eesti kaitsetahtele. Paneelides mõtestatakse samuti liikumise sotsiaalset rolli ning positiivset mõju inimeste vaimsele ja füüsilisele tervisele.
„Iga laulu- ja tantsupidu on eraldiseisev lugu, mis kirjutatakse kokku kolme aastaga. See partituur koosneb paljude erinevate pillirühmade koosmängust, konkreetse ajahetke ühiskondlikest mõjudest ja ootustest, aga ka inimesi ühendavatest väärtussõnumitest. Kui reeglina kiputakse vaatama, mida laulu- ja tantsupidu kui ühiskonda liimiv imerohi inimestele annab, siis praegu on oluline küsida, mida saab igaüks laulu- ja tantsupeo püsimisele omalt poolt anda,“ ütles Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse juhataja Aet Maatee.
Nii juubeliaasta foorum kui ka sellele järgnev töö tuginevad muuhulgas järeldustel, mis saadi mõttekoja Praxis poolt läbi viidud laulu- ja tantsupeoliikumises osalevate juhendajate töötingimusi ja sotsiaalset kaitstust käsitlenud uuringust.
Laulu- ja tantsupeoliikumise kestmise pant on ka elujõuline kollektiiv ja motiveeritud haritud juhendaja. Kuna noori paraku koorijuhi elukutse ei motiveeri ja suur hulk juhendajaid läheneb pensionieale, on taolise traditsiooni elujõulisus ebakindel. Eesti Koorijuhtide Liidu juhatuse liikme Heli Jürgensoni sõnul teeb rõõmu asjaolu, et kahe aasta eest toimunud noortepeoga peale kasvanud uus põlvkond tugeva erialase haridusega dirigente on jätkuvalt väga tegusad ning kogukonda omaks võetud. „Suures plaanis dirigentide arv paraku siiski väheneb ning need noored ei kata ära lähema 10-20 aasta jooksul tekkivat tühimikku,“ ütles Jürgenson.
Eesti laulu ja tantsu juubeliaasta lõpul on olukorra parandamiseks riigi tasandil koostöös kultuuriministeeriumiga ettevalmistamisel kollektiivijuhtide palgatoetusprogramm. Heli Jürgensoni sõnul tuleb lisaks sellelel saavutada kokkulepe ka omavalitsustega, et oma valla dirigendid võetaks palgale. „Koorijuhi tööd nimetatakse siiani hobiks ning seda ka valdkonna eest vastutava kohaliku võimu poolt. Kollektiivijuhi töö on oluline töö Eesti inimeste vaimse, emotsionaalse ja füüsilise tervisega, mis vajab väärilist tasu ja laiemat märkamist. Paraku tööturul teistega võrdne ametikoht siiani puudub,“ lisas Jürgenson.
Laulu- ja tantsupeoliikumine on maailmas unikaalse nähtusena kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja. Peagi lõppeval Eesti laulu ja tantsu juubeliaastal oli fookuses selle unikaalse traditsiooni kestlikkus ja tähendus.
Foorumi esimene osa järelvaadatavana:
Foorumi ajakava
9.30 Sissejuhatus: Jorma Sarv, Toomas Roolaid
9.40 Avasõnad: kultuuriminister Tõnis Lukas
9.50 Laulu- ja tantsupeo partituur: Aet Maatee (ELTSA)
10.20 «Laulu- ja tantsupidu ning Eesti kaitsetahe»
Raul Rebane, strateegilise kommunikatsiooni ekspert
Jaanus Rohumaa, EV 100 korraldustoimkonna juht
Peeter Perens, koorijuht
Viola Murd, siseministeeriumi asekantsler
moderaator: Jorma Sarv
10.50 Tantsujuhi vaade: Helle-Mare Kõmmus
11.00 paus
11.30 «Laulu- ja tantsupidu ning Eesti kodanikuühiskond»
Rauno Zubko, tantsujuht
Anneli Kana, vabakonna eestvedaja
Raivo Küüt, siseministeeriumi asekantsler
moderaator: Toomas Roolaid
12.10 Perearsti vaade: Ülle Alanurm
12.20 «Laulu- ja tantsupidu ning sidus ja toetav ühiskond»
Urve Uusberg, koorijuht ja psühholoog
Indrek Vijard, Nõmme muusikakooli direktor, koorijuht
Sten Andreas Ehrlich, sotsiaalministeeriumi asekantsler
moderaator: Merilin Piipuu, kultuuriministeeriumi asekantsler
13.00 paus
13.30 «Laulu- ja tantsupidu ning Eesti hariduselu»
Hirvo Surva, Eesti Kooriühingu juhatuse esimees, koorijuht
Tonio Tamra, Viljandi muusikakooli direktor
Jaanus Kann, Eesti Muusikaõpetajate Liidu juhatuse esimees
Signe Granström, haridus- ja teadusministeeriumi üldharidusosakonna peaekspert
moderaator: Jorma Sarv
14.10 Koorijuhi vaade: Heli Jürgenson
14.20 «Laulu- ja tantsupidu ning kohaliku elu kujundamine»
Kalev Järvela, Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi juhatuse esimees, tantsujuht
Marika Saar, Elva abilinnapea, SA ELTSA nõukogu liige
Kaija Velmet, Saue valla kultuuritööjuht
Sulev Valner, rahandusministeeriumi regionaalhalduse nõunik
moderaator: Toomas Roolaid
15.00 Ajakirjaniku vaade: Maris Johannes
15.15 Kokkuvõtted. Jorma Sarv, Merilin Piipuu