«Istud rätsepaistmes politsei ees maas ja vaatad, kuidas kohalikke meditsiinitöötajaid ja pressi, käed selja taha seotult, kolonnis minema viiakse,» kirjeldab Postimehe fotoreporter Erik Tikan, kuidas nad ümberpiiratud ülikoolist välja said.

Hongkongi tänavad on muutunud võitlustandriks. Meeleavaldajate pool on kivid ja Molotovi kokteilid, politseinikud vastavad mürgise pisargaasi ja kummikuulidega. Tänavatelt on leitud kahtlasi laipu ning protestijad ütlevad, et võimud maskeerivad oma jõukasutuse ohvreid kui enesetapjaid. 

Suurimad lahingud peetakse ülikoolide linnakutes, sest noored ei taha loovutada oma tulevikku Pekingi piirangutele. 

Postimehe ajakirjanikud Sander Punamäe ja Erik Tikan jäid kinni Hongkongi polütehnilisse ülikooli, kui jõustruktuurid selle ümber piirasid. Algas tulevahetus, mis kujunes üheks jõhkramaks lahinguks, mis viie kuu pikkuse konflikti käigus on Hongkongis toimunud.

Käisid jutud, et politseinikud tahavad teha linnakule tormijooksu. See oleks viinud veresauna ja massiarreteerimisteni. Sander ja Erik ei jäänud Hiina vanglat ootama, vaid katsusid õnne märulipolitseinike käest läbipääsu küsimisega. «Meid päästis see, et me oleme eurooplased,» tõdes Erik, miks nemad said läbi üksnes dokumentide esitamisega, samal ajal kui kohalikke minema viidi.

Kuula Sandri ja Eriku kogemusi saates!

Hongkongi protestijate viis nõudmist

  • Väljasaatmisseadusest loobumine.
  • Meeleavalduste mässuks nimetamise tagasivõtmine.
  • Arreteeritud protestijate vabastamine.
  • Sõltumatu komisjoni loomine, mis uuriks kohaliku politsei tegevust ja jõu kasutamist meeleavalduste mahasurumisel.
  • Hongkongi parlamendi ja peaministri valimisel üldise valimisõiguse kehtestamine.
Kommentaarid (2)
Copy