K, 4.10.2023

Järelvaadatav: Laura Viidebaumi loeng Vabas Akadeemias «Kes oli õigupoolest Sokrates ja miks ta meid endiselt kummitab?»

Claire Peinar
, Postimees TV toimetaja
Facebook
Comments

Postimees teeb kolmapäeval otseülekande Tartus toimuvalt Vaba Akadeemia loengult, kus Laura Viidebaum vaatleb Sokratese olulisust ja vastuolulisust tema enda viienda sajandi kontekstis.

Sokrates ja viienda sajandi e.m.a. lõpp on aktuaalsed justkui iga ajastu jaoks: Sokrates oli pea kõigi hilisemate Ateenas tärganud filosoofiakoolide inspiratsiooni allikaks ja viienda sajandi lõpu Ateena ise oli sõjast kurnatud, vaevles demokraatia kriisis ning vaatas otsa uue ja tehnoloogiliselt aina keerukama ajastu tulekule. Kirjasõna ja proosa levis ning kreeka ühiskond liikus suulistest traditsioonist aina kindlamalt kirjasõna rüppe.

Loengus tuleb vaatluse alla ka kurikuulus kohtulahing aastal 399, mille järel Sokrates oma kaasmaalaste poolt surma mõisteti.

SA Academia Artium Liberalium ehk Vaba Akadeemia on möödunud aasta algul asutatud ühendus, mis koondab eesti haritlasi: teadlasi, mõtlejaid, intellektuaale ja õppijaid. Akadeemia eesmärgiks on luua tingimused renessansitüüpi haritlasringi tekkimiseks ja kujunemiseks kooskõlas vabade kunstide kontseptsiooniga. Akadeemia asutajateks on Marju Lepajõe, Mihhail Lotman, Ülar Ploom, Hardo Pajula ja Maria-Kristiina Lotman.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles