Üks tendents, mida arstina ärevushäireid ravides märkan, on inimeste hirm ravimite ees. Tihti ei taheta või ei julgeta oma hädadest rääkida, sest kardetakse arsti poolt ordineeritud ravimeid, eelkõige antidepressante. See, et arst kirjutab kohe sõna «ärevus» kuuldes välja antidepressantide kuuri on veel üks kummutamist vajav müüt. Igal ravimil on potentsiaalsed kõrvaltoimed ja igal ravimil on oma vastunäidustused, mida kõiki välja kirjutav arst teab ja arvestab, kuid suures plaanis võib väita, et antidepressandid ei tekita sõltuvust. Müüdi levikut soodustab fakt, et ravikuur on pikk – alates poolest aastast – ja teadmine, et mingit ravimit tuleb võtta pikalt järjest, võib tekitada arvamust, et see ongi sõltuvus.
Samas usuvad inimesed aga seda, et rahustid on ohutumad ning nendega saab ärevust ravida. See kõlab ka keeleliselt justkui loogiliselt – mul on ärevus, ma võtan rahustit. Tegelikult rahustid – enamasti mõeldakse nende all bensodiasepiine – ei ravi ärevushäiret ja nende kasutamine on vastavalt kehtivale ravijuhendile lubatud vaid lühikest aega ja koos antidepressandiga. Sellise lähenemise poole pöördub arst aga vaid siis, kui ollakse kindel, et ravi aitab elu oluliselt häiriva ärevust või agiteeritust alla suruda ilma, et soodustaks kuidagi haiguse kulgu.
Tihti ei taheta või ei julgeta oma hädadest rääkida, sest kardetakse arsti poolt ordineeritud ravimeid, eelkõige antidepressante.
Tõsiasi on see, et rahusteid pikalt või kergekäeliselt ordineerides võimendatakse pigem haiguse kulgu. See on ka põhjus, mis paljud arstid ei soovi neid välja kirjutada. Mul on siiski hea meel tõdeda, et üha rohkem patsiente saab sellest aru ja mõistavad, et arst ei ole nende vaenlane, kui ei kirjuta ärevuse korral rahusteid välja.
Oleme teinud edusamme ärevushäirete osas inimeste teadlikkuse tõstmises, kuid endiselt on puudu julgusest otsida abi ja spetsialistidega ausalt oma murest rääkida. Usaldus on aga eriti oluline just vaimse tervise probleemidega tegelemisel.
Arstina võin ma kinnitada, et ärev patsient ei tee arste ärevaks. Mida varem oma raskustest rääkida, seda kiiremini abi saadakse. Sellise hoiakuga saame üheskoos ennetada ühiskonda tervikuna mõjutavat haigust, vähendada inimlikke kannatusi ja kokkuvõttes ka ravirahadega ressursisäästlikumalt ümber käia. Olen tänulik inimesele, kes julgevad oma hirmudest ja ärevusest otse oma arstidele ja spetsialistidele rääkida.