L, 30.09.2023

Ivar Raig: sünd, surm ja taassünd

Ivar Raig
Facebook
Comments
Kohtumine Mihhail Gorbatšoviga. FOTO: Ivar Raig
Kohtumine Mihhail Gorbatšoviga. FOTO: Ivar Raig Foto: Ivar Raig

Pole üleliigne rõhutada, et 20. sajandi maailma suurim geopoliitiline muutus, Nõukogude Liidu ja seejärel kogu sotsialistliku maailma lagunemine, toimus paljuski Eestis välja töötatud ja Eestimaa Rahvarinde saadikute poolt Moskvas Rahvasaadikute Kongressis algatatud poliitiliste algatuste, eelkõige suveräänsuse ja isemajandamise ideede ning MRP lepingu tühiseks tunnistamise tulemusena, kirjutab toonane rahvasaadik Ivar Raig.

Ajaloolased on üksmeelselt tõdenud, et Eesti ja veel mitme rahvusriigi sünd sai teoks tänu Vene tsaariimpeeriumi lagunemisele Esimese maailmasõja tulemusena. Iseseisvuse sünnitunnistuseks peetakse Eesti Maapäeva Vanematenõukogu koostatud dokumendi «Manifest kõigile Eestimaa rahvastele» avaldamist 24. veebruaril 1918. Meie iseseisvuse otsustasid aga kaotada 23. augustil 1939 sõlmitud Nõukogude-Saksamaa mittekallaletungilepingu MRP koostajad ja allakirjutanud. MRP salaprotokolle võib pidada tollase Eesti surmatunnistuseks.

Teatavasti võttis Stalini-Hitleri sobingu avalikustamine ja tühiseks tunnistamine rohkem kui 53 aastat. Selle pika aja jooksul domineerisid Nõukogude Liidus ja Saksamaal ning ka enamikus teistes Lääne-Euroopa riikides poliitilised jõud, mis polnud huvitatud MRP laiemast avalikustamisest, õigluse taastamisest ja ajaloolise ülekohtu heastamisest kannatanud riikide ja rahvaste suhtes.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles