On teada mure, et Eesti teadus sõltub eeskätt just projektirahast. Nii on iga euro arvel ja kunagi pole kindlust, et teadustöö saab jätkuda ka pärast projekti lõppu. Ragnar Nurkse instituut leidis aga selleski vallas innovatsiooni, kasutades «loomingulist raamatupidamist», et saadaval toetusraha projektiväliselt ära kasutada.
Postimehega suhelnud vihjeandja selgitab, kuidas ta läks selle teadmisega rektor Aaviksoo jutule. Kuidas viimane ta ära kuulas ja justkui mõistis muret. Järgnes aga üksnes eetrivaikus. Postimehe esmase uurimise peale ütleb Aaviksoo, et ei tea teemast suurt midagi, kuid see ei vasta tõele.
Kaks päeva hiljem selgitab ta, et tellis toetusraha kasutamise kontrollimiseks siseauditi. Kuid ehkki rektor oli just Ragnar Nurkse instituuti puudutavast kahtlusest teadlik, jäi auditiosakonnale see selgitamata. Kuidas muidu mõista fakti, et kõnealune projekt ei kuulunud auditi valimisse.
Kogu loo teeb irooniliseks asjaolu, et skeemitamine toimus instituudis, mis uurib ja soovitab, kuidas riiki avatult ja õiglaselt valitseda. On ka selge, et tehnikaülikoolile pole see just elutähtis üksus. Sisuliselt tegeletakse riigiteaduste, mitte loodus- ja täppisteaduste ning tehnoloogiaga. Nõnda pole instituudi rahastamine ülikoolile esmatähtis, mistõttu jõutigi käesoleva loo keskmes paikneva skeemini. Seda tunnistab – küll mitte avalikult, aga Postimehe käsutuses oleval helisalvestisel – ka instituudi juht Erkki Karo.
Kogu loo teeb irooniliseks asjaolu, et skeemitamine toimus instituudis, mis uurib ja soovitab, kuidas riiki avatult ja õiglaselt valitseda.