Maisipõllule hädamaandunud Airbus. FOTO: / Sputnik

Vene lendurite imeline Airbusi maandamine ligi 230 inimesega Moskva-lähedasele maisipõllule pani maailma meedia meenutama Ameerika lendurite vägitegu reisilennuki maandamisel New Yorgis Hudsoni jõele kümme aastat tagasi koos 155 inimesega. Aga 46 aastat enne seda toimus sarnane juhtum Tallinnast väljunud lennukiga, kus tõenäoliselt ka mitmed eestlased elasid üle uskumatu pääsemise.

Nõukogude lennunduse üks värvikamaid pääsemisi oli 21. augustil 1963. aastal Aerofloti lennuga Tallinnast Moskvasse. Tollal just liinile tulnud uue reisilennuki mudeli Tu-124 pardal oli tol hommikul 52 inimest (45 reisijat ja seitse meeskonnaliiget, kes kõik olid Moskvast). Aastakümneid tagasi jooksis Vene meediast läbi info, et üks reisijatest oli Eestist pärit Vene õigeusu kiriku tulevane patriarh Aleksius II. Tollal teenis 34-aastane Aleksius teist aastat Eestimaa piiskopina.

Kohe Ülemistelt õhkutõusmise järel selgus, et lennuki esimene ratas ei tulnud korralikult sisse, kiilus kinni. Tekkinud udu tõttu ei saanud enam Tallinna naasta ning lennukil kästi maanduda tollases Leningradis Pulkovo lennuväljal. Linna kohal tiirutades ja enne hädamaandumist kütust kulutades juhtus aga uus häda: kõigepealt ütles uuel lennukil üles üks mootor ja seejärel teine. Kõrgus oli väga väike, kuskil 500 meetrit. Olukord oli praktiliselt sama nagu eelmisel nädalal Ural Airlinesi lenduritel. Tu-124 lenduritel tekkis selline olukord aga Leningradi kesklinna kohal.

Meeskond võttis vastu kiire otsuse maandada planeeriv lennuk Neeva jõele. Õnneks oli lennuki teine piloot Vassili Tšetšenev varem teeninud lendurina mereväes ja tal oli kogemusi lennuki maandamisel merre.

Saatuse irooniana maandus lennuk Neevasse kohas, kus selle paremal kaldal asus Tallinna-nimeline tänav.
10

Kirjelduste järgi lendas Tallinnast tulnud lennuk Neevasse maandumisel vaid mõned meetrid üle tollal kesklinna ehitatavast Aleksandr Nevski sillast. Saatuse irooniana maandus lennuk Neevasse kohas, kus selle paremal kaldal asus Tallinna-nimeline tänav. Jõe laius on selles kohas oma 400 meetrit.

Maandumine oli niivõrd osav, et lennuk jäi täiesti terveks. Kõik reisijad ja meeskonnaliikmed pääsesid eluga lennukist välja, enne kui see põhja vajus. See on maailmas üldse vaid üks seitsmest juhtumist, kus vette hädamaandumise teinud reisilennukitest pole ükski reisija isegi viga saanud. Üldse on selliseid juhuseid teada maailmas 21 ja vaid kümnel juhul pole keegi surma saanud.

Kui Eestis leidub veel inimesi, kes olid ise 56 aastat tagasi selle imelise pääsemisega lõppenud lennu pardal või teab üksikasju, siis palun kirjutage mulle.