Ivan Makarov: ajalooratas ja Maasikas Junckeri kaelal (35)

Ivan Makarov
, kolumnist
Copy
Ivan Makarov. 
Ivan Makarov. Foto: Erik Prozes / Postimees

Mida siis teha? Selleks on meil helgete peadega hästi tasustatud poliitikud, kes võiksid alustada iseendast ja esindada välismaal mitte omaenda kildkonna ambitsioone, vaid Eesti huve, kirjutab kolumnist Ivan Makarov. 

Ajalooliste paralleelide tõmbamine on täiesti legaalne teaduslik võte, mida ka ei arvaks sellest välisministeeriumi asekantsler Matti Maasikas. Kuigi ka Hegel osutas oma loengutes sellele, et antud meetod pole täiuslik: «Valitsejatele, riigimeestele ja rahvastele soovitatakse võtta õppust ajaloo kogemusest. Kuid kogemus ja ajalugu õpetavad, et rahvad ja valitsused pole ajaloost kunagi midagi õppinud ja ei nad tegutsenud vastavalt õppetundidele, mida oleks võinud ajaloost saada.» Ilmselt ei tee seda ka tänapäeva EV juhid.

«Meil pole mitte mingit põhjust otsida Euroopa Liidule ajaloost võrdlusi. Need oleksid kunstlikud või lihtsalt valed,» nii reageeris EV peaminister Jüri Ratas oma siseministri õnnitluses Boris Johnsonile sisaldunud paralleelile. Saades aru valitsusjuhi headest kavatsustest, peab tõdema, et põhjuse leiab alati, ja seda eriti ajaloos.

Tagasi üles