Videovestluses näeme põhiliselt vaid vastaspoole näo lamestatud kujutist ekraanil. Kuid ehtsa näost näkku suhtluse ajal saame vaadata otse vestluspartneri silmisse ning teda ka päriselt puudutada. Samuti saame siis jälgida teise inimese kehahoiakut ja tema alateadlikku žestikuleerimist – ning seda ka kokkuvõtlikult tõlgendada. Kõigist neist teguritest kuhjubki kokku meie igapäevaste vahetute vestluste tunnetuslik pinevus ja sügavus.
Masinatega rääkimine
Teaduse ja tehnoloogia alaste sotsiaalteaduste professor Sherry Turkle hoiatab, et «masinate kaudu rääkima hakates unustame selle, kui oluline on näost näkku vestlemine meie suhete, loovuse ja empaatiavõime jaoks.» Seejärel aga «astume järgmisegi sammu – rääkides enam mitte pelgalt masinate kaudu, vaid masinate endiga.»
Meie igapäevaelu ongi nüüd juba suuresti segu vahetust ja tehnoloogiliselt vahendatud suhtlusvormidest. Ent oma õppetoolis ja uurimistöödes selgitan, kuidas digitaalsed suhtlusvormid võivad näost näkku vestlemist ka täiendada, mitte ainult seda asendada.
Samas on muidugi oluline arvestada sellega, et mõned inimesed eelistavadki netisuhtlust, kuna nii saavad nad end väljendada vabamalt, kui nad ise näost näkku vesteldes suudaks.
Tõsta pilk oma telefonilt
Lavapoeedi Gary Turki luuletus «Tõsta pilk oma telefonilt» maalib mõrkja pildi maailmast, kus tehnoloogilistest suhtlusvahenditest lummatud inimesed on näost näkku kohtumised sootuks hüljanud. See poeem pöörab tähelepanu vahetu suhtluse tunneterohkusele, toonitades kehalise kohaloleku olulisust sõpruses, seltsingus ja ka intiimses läheduses. Mõtlemapaneva teemapüstitusega luuletus rõhutab, et meie tähelepanu endale haaravad ekraaniseadmed kaugendavad meid teistega koosolemise kehalistest aistingutest.
Lõppeks ei saa ju tehnoloogilised seadmed ealeski täielikult asendada kogu vahetu vestluse kehakeelsete helide, puudutuste, lõhnade ja tähelepanekute kogemust.
Seega edaspidiseks: kui juhtute mõne poe kassas kahtlema inimese või masina eelistamise osas – või kõhklete, kas saata kolleegile e-kiri või hoopiski tõusta oma töölaua tagant üles ja minna temaga vestlema – siis tasuks ehk järgida poeet Turki nõuannet ning pigem suhelda siiski päris inimesega, mitte ekraaniga.