K, 5.10.2022

Sander Jahilo: Eesti peab välja kuulutama kliimakriisi

Sander Jahilo: Eesti peab välja kuulutama kliimakriisi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 26
Koolinoored mures planeedi kliima pärast. 
Koolinoored mures planeedi kliima pärast. Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Peame välja kuulutama kliimakriisi, sest oleme lootusetult aega kaotanud jätkusuutmatu süsteemi taastootmisele, selle asemel et seda süsteemselt muuta, kirjutab jätkusuutlike tootmissüsteemide programmijuht (EIT Climate-KIC) Sander Jahilo. 

Tuleb au anda peaminister Ratasele, et ta ei ole avalikult kahtluse alla seadnud inimtekkelist kliimamuutust – poliitiliselt taipliku inimesena teab ta hästi, et võõrastes vetes tasub usaldada kohalikke seilajaid. Nendeks on teadlased, keskkonnaorganisatsioonid ja riiklikud keskkonnaasutused, kes kinnitavad, et praeguse kliimamuutuse suurim taganttõukaja on inimtegevus ning et see muutus toimub geoloogilises mõttes hävitava kiirusega.

Meil ei ole enam aega, et tuuleveskitena kerkivatele seisukohtadele «see kõik on üks tuulikutootjate ja teadlaste räkit» vett valada. Avalik ruum ja meedia oleks pidanud selle teemaga ühele poole saama kümmekond aastat tagasi. Meil ei ole ka enam aega, et kiruda Eesti energiapoliitikas aastaid tagasi tehtud lühinägelikke otsuseid. Me peame välja kuulutama kliimakriisi, sest me oleme lootusetult aega kaotanud jätkusuutmatu süsteemi taastootmisele, selle asemel et seda süsteemselt muuta.

Märksõnad
Tagasi üles