Möödunud aastad on kirjutanud Hanssoni ajalukku aga mehena, kes tegi Eesti rahandusmaailmas suureks. See oli 2012. aasta suvi, mil Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi pidi lubama, et euro säilib – juhtugu, mis juhtub. Ja säiliski, nagu igaüks oma rahakotist näha võib. See oli olukord, millest Ardo Hansson end leidis, kui oli panga eelmise juhi Andres Lipstoki väljateenitud puhkusele lasknud.
Toona polnud üleüldse selge, et Kreeka eurotsooni liikmeks jääb. Ja oleks hellenid lahkunud, kus oleksime praegu? Kes oleks veel lahkunud? Mis oleks üleüldse ühisrahast saanud? Seda mõttekohta euroliidu keskpankurid toona tekkida ei lasknud. Alles hiljuti meenutas ju president Kersti Kaljulaid, kuidas neil aastail võimule tõusnud vasakpopulist Alexis Tsipras on nüüd üks mõistlikumaid Euroopa Liidu valitsusjuhte. Seitse aastat on pikk aeg.
Selle aja jooksul on muutunud kogu finantsmaailm. Keskpankade roll viimase kümnendi majanduselus on pretsedenditu. Kui kapitalistliku süsteemi mootoriks on ettevõtlikud inimesed ja neid usaldav raha, siis meie kriisijärgset ajastut määravad just keskpankade otsused. Kas intressimäär liigub üles või alla? See teadmine liigutab miljardeid. Ja Hanssoni-suguste keskpangajuhtide sõnad niisamuti.
Keskpankade roll viimase kümnendi majanduselus on pretsedenditu. Kui kapitalistliku süsteemi mootoriks on ettevõtlikud inimesed ja neid usaldav raha, siis meie kriisijärgset ajastut määravad just keskpankade otsused
Nõnda tasub märkida, et Ardo Hansson oli Euroopa Keskpanga nõukogus üks mõjukamaid. Ta kuulus seltskonda, keda majandusajakirjanduses nimetatakse pistrikeks. Need on keskpankurid, kes ei kannata ei rahatrükki ega kergekäelist kulutamist. Kuigi Eesti mõttekaaslasteks on ka mõjuvõimsad sakslased, on rakendunud hoopis «tuvide» plaanid. Kuid plaanid plaanideks – see, millises suunas meie ühine majandusruum liigub, ongi pikas perspektiivis paraku prognoosimatu. Madalad intressimäärad ja hunnik laenuraha – ajastu märk.