Inimkonna suurim väljakutse 21. sajandil seisneb selles, kuidas suudame elada harjunud mugavustes nii, et me ei hävita pöördumatult oma elukeskkonda. Euroopa jaoks tähendab see igal juhul koostööd.
Tuule-, päikese- ja hüdroenergiat toodavad need, kel see võimekus. Teised ostavad seda vabalt turult. Nagu kirjutab aga energiapoliitika ekspert Einari Kisel tänases arvamusloos, pole see siiski iseenesestmõistetav, sest raskel ajal ehk energiapuuduses rebib igaüks tekki ikka enda poole. Niisamuti ei saa mööda riikidest väljaspool läänemaailma, mis tunnevad, et ka neil on õigus seniste vahendite abil oma heaolu parandada.
Kui Venemaa võimukoridorides räägitakse polaarjää sulamisest kui strateegilisest võimalusest, mis avab uued transiiditeed, siis on naiivne uskuda, et vähemasti lähiaastail Kreml planeedi soojenemise tõttu und kaotaks. Nõnda on see ka Indias ja Hiinas, mis moodustavad kahe peale kolmandiku maailma elanikkonnast.
Tänases juhtkirjas ei paku me lahendusi, kuid kutsume neile teemadele kaalutlevalt mõtlema. Peale Maa meil siin universumis kohta pole, kuid töötule kaevurile pakub see õigustus vaevalt lohutust.