Erkki Bahovski. 

FOTO: TPM

Euroopa Liit peab läbi raiuma Gordioni sõlme, leidma lahenduse, kuidas tuua ühendus inimestele lähemale ja anda neile otsustusõigus, samal ajal kaotamata oma koherentsust, kirjutab kolumnist Erkki Bahovski. 

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Hollandi politoloog ja eelmise Euroopa Ülemkogu eesistuja Herman van Rompuy kõnekirjutaja Luuk van Middelaar kirjutab oma viimases raamatus «Alarums&Excursions. Improvising Politics on the European Stage», et Euroopa Liidu analüüsimiseks ei piisa tavalisest teljest supranatsionalism vs. valitsustevahelisus. Middelaari järgi saab Euroopa Liidu tegevust analüüsida draama mõisteid kasutades – lavatagune depolitiseeritus (ehk otsuseid teevad kuskil ametnikud), laval toimuv parlamentarism (ehk Euroopa Komisjon peaks muutuma Euroopa Parlamendi poolt ametisse pandud valitsuseks) ja laval toimuvad liikmesriikide juhtide kohtumised (summitry). Kõik kolm suunda võitlevad omavahel võimu pärast ja pole sugugi selge, mis peale jääb.

Middelaar kõneleb veel Euroopa Liidu osas Uus-Meremaa teadlasest John Greville Agard Pocockist, kes tõi poliitikateadusse mõiste Machiavelli moment. See moment tekib siis, kui uus vabariik esimest korda satub silmitsi ohuga oma ideaalide ja institutsioonide stabiilsusele. Euroopa Liidule saabus see moment koos majandus- ja rahanduskriisi, rändekriisi, Brexiti ja Donald Trumpi saamisega USA presidendiks. Küsimus ongi, kuidas talitab Euroopa Liit edasi.