Mart Raudsaar

FOTO: Mihkel Maripuu/Postimees

Keerulistes oludes on Eesti Ajalehtede Liidu nõukogu ja üldkoosolek otsustanud muuta organisatsiooni nime ja profiili, mis on meie vastus sõna- ja pressivabaduse kohale kogunevatele pilvedele, kirjutab (uue nimega) Eesti Meediaettevõtete Liidu tegevjuht Mart Raudsaar.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

See on traagiline, kui ühel hetkel ilmuvad inimesed, kelle meelest tuleb uue ehitamiseks maha kiskuda varasemate põlvkondade loodu. Sest parafraseerides Louis Armstrongi laulu sõnu, minevikutarkusele tuginedes on meie käsutuses kogu maailma senine aeg. Sellest loobudes oleks meil varuks vaid enese kogemus ja tarkus – millest võib jääda väheks.

Oluline mineviku kingitus meile on vaba ajakirjanduse kontseptsioon, mis on arenenud aastasadade jooksul ning täidab ühiskonnas ideede turuplatsi funktsiooni, samuti võimude valvekoera funktsiooni, vähendades seega ohtlike tendentside riski. Mõneti üllatuslikult on läänemaailma avalikkuse väljale ilmunud tegelasi, kelle meelest võime sellest valgustusajastul võrsuma hakanud pärandist loobuda.

Nende arvates peaks ajakirjandust kontrollima valitsus, sest valgustatud on just valitsus ning teda ei tohiks segada. Või siis tuleks eelistada sõltumatule ajakirjandusele sellist mimikrit, mis hülgab avaliku huvi ja kirjeldab elu läbi ideoloogilise lukuaugu. Tulemuseks oleksid paratamatult «õiged» ja «valed» vaated, mis viib stagnatsiooni ja autoritaarsuseni.