FOTO: Sille Annuk

Postimees.ee avaldab Roheliste eestkõneleja Marek Strandbergi blogis ilmunud mõttevalduse, kus ta küsib muuhulgas, kas sotsiaalminister Maret Maripuu oleks valmis loobuma nelja kuu palgast, nagu pidid hakkama saama puudega inimesed.

Koalitsiooni loomusel on ammendumise märke. Mis loomulikult ei tähenda, et nägu ei võida taas puhtaks pesta (loomulikult antud lubadustest) ja mühinal uuesti edasi minna - ikka võimu nimel, mis tekitab täiesti tavatu koostöövaimu. /.../

Aga kuidas siis olla kui sotsiaalminister, kes on keeldunud korrigeerimast oma müramõõtmismäärust nii, et inimesed, kes elavad kortermajades saaksid aknaid avada ilma, et sissetungiv müra neid kurdistavalt häiriks?

«Ei», ütles Maripuu ettepaneku peale, et müra mõõtmine võiks toimuda sellistes ruumides mitte suletud, vaid avatud akendega. See olevat ettevõtlusele liigseid kulusid tekitav. Nüüd neid kulusid pole, aga pole varsti ka ettevõtteid. Küll on aga inimesed oma müraprobleemiga.

7000 inimest on pea neli kuud ilma oma ainsast toetusest. Ministrile oli see probleem teada 2008. aasta oktoobrist. Tema huviks ja vaevaks oli aga hoopis oma töötajate ja infosüsteemide proovilepanek. 7000 inimese kannatuse arvelt, millest sotsiaalministril aimugi ei ole. Samal sotsiaalministril, kes mõne kuu eest esines kirikutegelaste ees, väites kui kristlik on Reformierakond ja selle poliitika. Tee teisele seda, mida tahad, et sullegi tehakse. Mäejutlusest, teate küll. Kas tõesti on proua Maripuu soov loobuda oma nelja kuu palgast?

Võis siis sotsialist Padar*, kelle soolod on valitsemisrahvast ilmselt mitmeid kordi proovile pannud - nagu see viimane tubli mõtegi (õnneks veel mitte tegu) laenuvaegusi riigi rahaga leevendada.

Ja siis veel sõbralik paar Parts* ja Tamkivi*, kelle asi oli (vastavalt võimuleppele) teoks teha taastuvenergeetika teemaplaneering. Just selle planeeringu puudumine on see, mis paneb inimesed kõige tuulerikkamas kandis - Hiiumaal - toimetama tuuleparkide vastaselt. Ja õige kah, sest mõned neist parkidest trügivad nii koduõue kui on lihtsalt puhta ahnuse kehastused.

Ja selle kõige juures suudab triumviraat aeg-ajalt õhku paisata õõnsaid hüüatusi kodanikuühiskonnast ning selle olulisusest.

Huvitav, kauaks oksa jätkub?

* Täpsustusi
Ivari Padar - rahandusminister
Juhan Parts - majandus- ja kommunikatsiooniminister
Jaanus Tamkivi - keskkonnaminister