Sotsiaaldemokraatide peasekretär Indrek Saar

FOTO: Arvet Mägi/Virumaa Teataja

Erakondade rahastamist käsitlevad seadusemuudatused võttis riigikogu vastu läinud aasta novembris. See kinnitati 80 poolt- ja üheksa vastuhäälega, kusjuures kõik vastuhääletajad olid sotsiaaldemokraadid.

Me polnud tollal ega ole ka nüüd laiemalt rahul erakondade rahastamise regulatsiooniga. Parteide rahastamise läbipaistmatus kätkeb endas suurimat poliitilise korruptsiooni ohtu.

2010. aasta sügisel algatasime otsuse eelnõu eesmärgiga tellida erakondade valimiskuludele sõltumatu hinnang, mis oleks toeks riigikogu juures töötavale kontrollkomisjonile. Suur saal paraku meie ettepanekut ei toetanud. Lisaks toimus sotsiaaldemokraatide algatusel tänavu jaanuaris parlamendis riiklikult tähtsa küsimusena arutelu erakondade rahastamise üle.

Mis puutub halvimasse seadusesse, siis oleme sama meelt Postimehe lugejatega, kes hindasid kehvimaks töölepinguseaduse. Tõepoolest sai ta selleks pärast seda, kui Reformierakond ja IRL kaotasid sealt üleöö sätted, mis olid tööandjate ja töötajate poolt kokku lepitud pika ja põhjaliku ühistöö tulemusel ning pidid inimesi koondamise ja töö kaotamise korral kaitsma.