Karmo Tüür

FOTO: Sander Ilvest/Postimees

Minu tasuta nõuanne Eesti Vabariigi presidendi kantseleile: kartke häid uudiseid. Puhtalt intellektuaalse mõttemänguna – proovime modelleerida ühte võimalikku arengut.

Tellijale Tellijale

Oletame, et kohtumine Eesti Vabariigi ja Vene Föderatsiooni presidentide vahel toimub ilusti ja kenasti ära. Kinniste uste taga, kõigi protokolliliste reeglite kohaselt, kus mõlemad pooled käivad läbi hoolega ettevalmistatud ja põhjalikult läbi kaalutud jutupunktid. Pärast seda astuvad kaks presidenti ajakirjanike ette ja esitavad ka seal oma rituaalse soorituse. Viisakalt ja ilma liigsete familiaarsusteta.

Ja siis, kas selle pressika käigus või veidi hiljem, näiteks Venemaa välisministeeriumi pressiteatena, või hoopis infolekkena «Kremlile lähedal seisvatele inimestele» vihjates juhtub läbi ajakirjanudse SEE. See, et antakse teada, et Putin lubas midagi. Ükskõik mida. Piirilepingu peatset ratifitseerimist, Pätsi auraha tagastamist, igaküldset toetust ÜRO julgeolekunõukogu ajutise liikme hääletamisel. Absoluutselt pole vahet, mida, aga peamine et jääb kõlama – Kreml tegi hea tahte žesti.