Kes on kunagi murdnud mõne luu, kandnud kipsi ja karkude najal komberdanud, saab meenutada, kuidas järsku muutuvad lihtsadki toimetused suureks ettevõtmiseks ja vähemalt esialgu on abi vaja... igal sammul. Kes ei ole, nende jaoks on välja mõeldud õpetlikud ja näitlikud võimalused proovida, kuidas on olla, kui sa ei saa kasutada oma jalgu või käsi jne.
Võib-olla peaks varsti ametisse asuv peaminister minema koos kõigi oma tulevaste ministritega kasvõi pooleks päevaks proovima liikumispuudega inimese elu? Selleks et sööbiks mällu ligilähedanegi kujutlus sellest, mismoodi elavad oma igapäevast elu kümned tuhanded inimesed Eestis, ning püsiks meeles Eesti riigi antud lubadus abistada neid, kes abi vajavad.
Need kogemused on aga paratamatult poolikud, sest kipsikandja teab, et kuu või paari pärast jalutab ta nagu ennegi. Mõnes tervishoiumuuseumis liikumispuude kogemuse proovimine ei saagi anda ettekujutust sellest, mis toimub selle inimese hinges, kelle liikumispuue ja puudulik abi on koju vangistanud. Mismoodi on olla ilma selleta, et sa kohtud iga päev teiste inimestega ja saad nendega kasvõi moepärast juttu ajada? Mismoodi on olla nii, et lihtsa poeskäigu tarbeks pead abistaja ja sõiduki mitu päeva ette tellima ning seda kui imeasja ootama? Mismoodi on olla vangis, ilmsüütuna?
Kirjutame tänases lehes sotsiaaltranspordist selle pärast, et aru saada, kuidas üht või teist viisi hädas inimesed päriselt Eestis hakkama saavad. Tuleb välja, et liikumispuudega inimeste abistamine on erinevates omavalitsustes vägagi ebavõrdne. Lubadused on aga välja antud seadusega, seepärast tuleb riigil tagada abivajajate võrdne kohtlemine üle Eesti.