Algab suurejooneline vahukommitest
Väikeste mööndustega võib väita, et ka täiskasvanud eestlaste seas algab järgmise aasta jaanuarist üks suurejooneline vahukommitest. Üheks määravaks faktoriks saab usaldus. Kui laps ei usalda uuringu läbiviijat, sööb ta pakutud vahukommi igaks juhuks kohe ära. Kui eestlane ei usalda II samba pensionifonde, ja seda usaldusväärsust on aastate jooksul väga tugevalt kahtluse alla seatud, siis haarab ta oma raha. Vaadates pensionikontol seisvaid tuhandeid eurosid, on otsus hõlpsam nende jaoks, kellel on arveldusarvel või säästukontol tuhanded juba olemas. Sel juhul on muidugi lihtne oma tahtejõudu rakendada ja säästa pension pensionipõlveks isegi siis, kui raha tõstetakse II samba alt mujale tulevikku ootama. Eriti kurb on siinkohal see, et paari aasta pärast tuleb keegi ja järeldab leheveergudel, et vaesed on rumalad, andmata endale aru, et vaesus ise paneb meid «rumalaid» otsuseid tegema.
Mida ikkagi inimesed teevad II samba alt välja võetud rahaga? Siin tuleb mängu veel üks Nobeli majanduspreemia laureaat Richard Thaler, tema panus on nn mentaalse raamatupidamise (mental accounting) kirjeldamine – vastupidiselt klassikalisele majandusteooriale sõltub raha väärtus sellest, mis kujul seda hoitakse – kas näiteks sularahana või pangakontol –, millele see kulutatakse ja kuidas see teeniti. Kui küsin oma tudengite käest, mida nad teeks tänavalt leitud kümne euroga, vastatakse, et ostaks kommi! Pensionärist vanaisa kingitud kümnel eurol on aga sootuks teine väärtus, selle eelistaks majandustudengid investeerida. Loogiline oleks pidada II samba raha raske tööga teenitud n-ö väärtuslikuks rahaks, aga samas pole see valdava osa inimeste silme eest kunagi läbi käinud, vaid liikunud raamatupidajate Excelist HansaRaamasse ja sealt maksuameti kaudu mingile salapärasele kontole. Ja nii võib tekkida hoopis tunne, et raha on tekkinud kergelt nagu lotovõit, n-ö easy money. Mis kergelt tulnud, see kergelt läinud, ütleb vanasõna, mille tõesust kinnitab ka aastakümnetepikkune psühholoogiline uurimistöö.
Võime muidugi püüda järgmiseks aastaks valmistuda ja inimestelt küsida, kas nad plaanivad II samba raha välja võtta ja mida nad tahaks selle rahaga ette võtta. Otse küsimine aga ei arvestaks sellega, kui palju hakkab üldine meelsus ja nn valikute arhitektuur inimeste käitumist mõjutama. Antud juhul peaks kasutusele võtma tööriistu psühholoogiast ja käitumisteadustest laiemalt, et püüda võimalikke stsenaariume ette näha ning neid testida. Igal juhul on Eesti kinkimas maailmale suurimat ja kõige realistlikumat inimkäitumise eksperimenti. Eks paarikümne aasta pärast arutleme, mida tulemused näitavad.