Postimees 1998. aastal: Andidest leiti inkade muumiad

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Inkade muumia.
Inkade muumia. Foto: Wikipedia

Ühe maailma kõrgeima vulkaani, Andides asuva Llullaillaco mäelt 6700 kõrguselt leidsid arheoloogid kolm ülihästi säilinud inimmuumiat, kes olid sinna inimohvrina jäetud umbes 500 aastat tagasi.

Kaks tüdrukut ja üks poiss vanuses 8–15 aastat olid ilmselt külmunud kohe pärast nende matmist pooleteise meetri sügavusele kivide ja pinnase alla.

Muumiate säilinud pehmed koed võimaldavad kindlaks teha palju seniteadmata fakte inkade toitumise, haiguste jm kohta. Muumiate surma põhjust uurijad veel öelda ei osanud.

Matmiskohas leidus veel teisigi ohvriande, muu hulgas 35 kullast, hõbedast ja merikarpidest kujukest ning peent tekstiili, mis annab alust arvata, et ohverdatud lapsed võisid kuuluda inkade eliidi hulka.

Muumiad annavad veelgi kinnitust hispaanlaste omaaegsetele ülestähendustele inkade inimohverdamistavadest, mida varem peeti pisut liialdatuiks.

08.08.1998

Tagasi üles