Lennart Meril ei olnud vaja pidada sütitavaid kõnesid või anda välja kiidukirju; me töötasime temaga ja tema jaoks sellepärast, et Lennart oli Lennart. Ja Lennarti jaoks sa lihtsalt tahtsid töötada, sest tal oli visioon, kirjutab diplomaat ja omaaegne presidendi välisnõunik Toivo Klaar.
Mul on riiulis Anatol Lieveni raamat «The Baltic Revolution», kuhu on kirjutatud «Toivo Klaarile. Meie pikaajalise koostöö mälestuseks. Lennart Meri. 17. sept. 1993». Istusime siis koos Finnairi lennukis teel New Yorki ja meie koostöö oli juba kestnud kaks ja pool aastat. Kuid meile mõlemale teadmata seisis ees veel kaheksa aastat, mis kulmineerus minu ajaga presidendi välisnõunikuna aastatel 1999–2001.
Tegelikult kohtusime Lennart Meriga esimest korda 1988 Melbourne’i ESTO-l, kuid päriselt tuttavaks saime alles 1991. aasta jaanuaris, kui ma paar päeva pärast OMONi vägivalda Riias taotlesin audientsi ja avaldasin soovi välisministeeriumisse tööle tulla. Siis asus välisministeerium veel Toompea lossi tiivas ja koosnes vaid käputäiest (aga see-eest väga entusiastlikest) inimestest. Nagu tavatses öelda välisminister Meri: «Vabadussõjas puhkepäevi ei olnud». Pärast lühikest vestlust Meriga, mida ma küll eelnevalt pikalt pingil istudes ootama pidin, asusin veel samal õhtul kümne paiku fakse välja saatma.
Nagu tavatses öelda välisminister Meri: «Vabadussõjas puhkepäevi ei olnud»
Välisministeeriumis oli erineva taustaga inimesi. Oli oma ala professionaale – näiteks konsulaarosakonnas – kes olid töötanud seal juba ENSV viimase «välisministri» Arnold Greeni ajal. Oli haldusinimesi, kes olid liitunud ministeeriumiga teiselt elualalt, ja oli hulganisti noori, keda Meri oli kas kutsunud või kes olid omal algatusel liitunud, nagu mina. Noored ei olnud seal karjääri pärast. Me ei mõelnudki sellele. Olime seal veendumuse pärast, et Eesti vajab meid ja et meie saame niipidi vabadusvõitlusele kaasa aidata. Ja loomulikult uskusime Lennart Merisse.