Kunstlik viljastamine.

FOTO: PantherMedia / Scanpix / Kiyoshi Takahase Segundo

Personaalmeditsiin on seksikas sõna tervishoiu arengukavades, kuhu ollakse julgelt valmis investeerima, lootes helgemat tulevikku ja efektiivsemat ravi. Kas oleme aga valmis, kui tulevik on kohal ehk täppismeditsiini testid laual, küsib Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse Täppismeditsiini labori juhataja Kaarel Krjutškov.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Räägin viljatusravi näitel kahest täppismeditsiini testist, mille rakendamine annab vastuse, kui valmis me tegelikult personaalmeditsiiniks oleme. Täna on viljatusravis oleval paaril valik, kas kasutada riiklikku kompensatsiooni korduvate embrüo siirdamiste peale usus, et õnnestub rasestuda, või investeerida samaaegselt ka ise täppismeditsiini testimisse, et oluliselt tõsta õnnestumise tõenäosust.

Individuaalne lähenemine meditsiinis ehk täppismeditsiin tähendab geenide ja kromosoomide tasemel haiguse põhjuse diagnoosimist ning seda iga patsiendi korral. Patsiendi täpsest vajadusest lähtuv ravi vähendab raha kulutamise protseduuridele, mis ei kanna vilja, väsitavad patsiendi keha ning vaimu.