Ometi on valimisaktiivsus omamoodi kraadiklaas ühiskonna kaenla all ning selle näitu tasub jälgida – kas on suurem või väiksem kui eelmisel korral. Kui suur protsent inimesi valimistel osaleb või vastupidi, kui paljud mõtlevad, et «mis minu häälest ikka sõltub»? Asi on usalduses ja inimeste usus, et sellel, mida nad ise teevad (näiteks osalevad riigikogu valimistel), on mõju sellele, mis tegelikkuses juhtuma hakkab.
Mis juhtuks, kui ma kirjutaksin üleskutse (vastupidiselt oma isiklikule veendumusele ja sellele, mida me ajalehes ikka ja alati ütleme): ärge minge valima? Usutavasti mitte midagi – need, kes tahtsid minna, ei laseks end ümber veenda. Uuringute järgi ei ole erilist mõju lihtsalt «minge valima» tüüpi hüüatustel ja reklaamidel. Samas ei tee midagi kurja, et iga saatejuht ütleb oma pooltunni lõpetuseks: «... ja minge siis ikka valima!» Nii lihtsalt, kahjuks või õnneks, inimeste käitumine ei muutu.
Mina ootan uudishimuga seda, milliseks kujuneb valimisaktiivsus. Me kõik teame, et e- ja eelhääletamistel osales peaaegu 40 protsenti valimisõiguslikest kodanikest. Maailma võrdluses on Eesti eelmiste (2015) riigikogu valimiste osalusprotsent (64) täitsa tore, ehkki teiste Põhjamaade ja Soomegi tasemeni on veel jupp maad. Kas ka nüüd näitab nool üles? Või on lihtsalt sisemise valimissunniga kodanikud e-valimistele üle läinud?
Miks see mulle tähtis tundub? Aga seepärast, et tegemist on ühe indikaatoriga, mis annab meile märku, milline on usalduse ja eneseusu määr Eestis. See on üks Eesti elujõu näitajatest.