Kui teadlased peaksid juhtumisi üleloomulike võimete väiteid toetama, on see üldjuhul kaasa toonud kriitika. Nii juhtus 1970. aastatel, mil füüsikud Russell Targ ja Harold Puthoff avaldasid mainekas ajakirjas Nature artikli, milles toetasid väidet, et Uri Gelleril on tõepoolest üleloomulikud võimed. Mitmed psühholoogid, näiteks Ray Hyman, astusid sellele kohe vastu, osutades tõsistele metodoloogilistele puudujääkidele. Nende hulka kuulus näiteks avaus labori seinas, kust oli võimalik näha joonistusi, mida Geller «psüühiliselt» järele tegi.
Tõendite virvarr
Veel üks tegur, mis on aidanud kaasa veendumuse püsimisele üleloomulike võimete kohta, on sellised teaduslikud uuringud, mis on nende olemasolu pigem kinnitanud. See on süvendanud uskujate veendumust, et väited ja võimed ise on igati ehtsad, jättes samal ajal tähele panemata tõsiasja, et mainitud uuringuid on avaldamise järel enamasti kritiseeritud ja et üldise tunnustamise tarbeks on vajalik saavutada kordusuuringutega samu tulemusi.
Üks vahest parimaid näiteid selle kohta on artikkel, mille sotsiaalpsühholoog Daryl Bem avaldas väga tunnustatud ajakirjas Journal of Personality and Social Psychology. Selles öeldi, et uuringu tulemused toetavad tulevaste sündmuste ettenägemise (teadvustatud tunnetusliku teadlikkuse) ja ettetundmise (afektiivse eelaimduse) olemasolu. Teised uurijad siiski ei suutnud neid tulemusi korrata.
Mõttelaad
Niisiis tundub, et hoolimata kõikvõimalikest pettustest, võltsingutest ja hookuspookustest - lisagem veel tõendite virvarri - usuvad inimesed jätkuvalt üleloomulike võimete olemasolu. Õieti on uuring suisa näidanud, et iga kolmas ameeriklane on enda arvates kogenud üleloomulikku ja peaaegu pooled USA naised väidavad, et on tundnud vaimu kohalolu.
Sõltumata sellest, kas selle taga seisab analüüsivõime puudulikkus, tõelised kogemused või kõigest katse anda maailmale pisut põnevam ja erutavam pale, on üsna ilmne, et uskujad usuvad edasi, öelgu teadus mida tahes.
Inglise keelest eesti keelde ümber pannud Marek Laane