T, 3.10.2023

Andres Parmas: mille peale erakonnad riigi raha kulutavad?

Andres Parmas
, Tallinna ringkonnakohtu kohtunik
Facebook
Comments 2
Raha. Foto on illustratiivne.
Raha. Foto on illustratiivne. Foto: Arvo Meeks

Erakonnad rahastavad valdavat osa oma tegevusest riigi rahast, kuid toetussummad kuluvad enamasti suhtekorraldusele, mitte näiteks valimislubadustena antud reformiplaanide analüüsi peale, kirjutab kohtunik Andres Parmas.

Erakonnad saavad riigieelarvest toetust. Eraldiste suurus on viimasel ajal olnud orienteeruvalt 50 000 eurot aastas iga riigikogu liikme kohta. See on suur summa – sama palju maksab Eesti Teadusagentuuri andmetel eksperimentaaltaustaga valdkonna teaduri palkamine üheks aastaks. Riigi toetus moodustab seejuures valdava osa kõikide riigikogus esindatud erakondade eelarvest. Millele parteid oma raha kulutavad?

Erakondade rahastamise järelevalve komisjonile esitatud aruannete põhjal nähtub, et suurelt jaolt makstakse raha suhtekorraldusettevõtetele või kulutatakse reklaamiks. Kas tõesti on tarvis avaliku rahaga toetada klantspaberile trükiste tegemist või kommunikatsiooni? Ehk poleks palju oodata, et erakonnad kulutaksid neile antud rahva raha sisulisele tegevusele ja looksid endale kompetentsi, mille põhjal teha kaalutletud valikuid elu edasiseks korraldamiseks?

Facebook
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles