Ent kui noorel opositsiooniliidril tõesti õnnestub riigijuhtimine üle võtta, siis kas varem pigem häbelikuks kõnepidajaks peetud mees suudab end muudatuste elluviimiseks kehtestada või on ta laps, kes poliitikasse mängima tuli, nagu Maduro oma vastast iseloomustas?
Ise nimetab Guaidó end uhkelt ellujääjaks, sest tema perekond elas 1999. aastal üle ühe Venezuela kohutavaima loodusõnnetuse läbi aegade – Vargase osariigi üleujutused, milles hukkus kümneid tuhandeid inimesi. Erinevalt paljudest Venezuela poliitikutest pole Guaidó sinivereline, vaid pärit lihtsast perekonnast ja võiks seeläbi venezuelalastele sümpatiseerida.
Esimesed sammud poliitikas tegi ta juba ülikooliajal, mil õppis tööstusinseneriks ja protestis riigi tollase presidendi Hugo Cháveze katse vastu kontrollida meediat. Ta kuulub gruppi, kes 2009. aastal asutasid erakonna Voluntad Popular (Rahva Tahe) ja tema suurima plussina nähakse võimet Venezuela lõhestunud opositsiooni ühendada.
Kuid tema teel Maduro kukutamiseks seisab üks oluline takistus.
Guaidó lühiajaline vahistamine jaanuari keskpaigas näitas selgelt, kui kõikuv on tema positsioon olukorras, kus režiimil on ulatuslik võim politsei ja sõjaväe üle, ning paraku pole uus liider astunud piisavalt samme selleks, et meelitada relvavõime Madurole selg pöörama ja enda poole üle tulema.
Kahtlemata pole tegemist kerge ülesandega, sest poolevahetus seaks ohtu ülejooksikute senise majandusliku ja poliitilise positsiooni ning nad võidakse vastutusele võtta Maduro režiimi toetamise eest. Ent 27 mässulise sõduri katse vallutada sõjaväe juhtimispunkt riigi pealinnas Caracases näitab, et sõjaväe toetus Madurole pole täiesti murenemiskindel.
Kahtlemata ootavad ees pingsad ajad, mil saame näha, kas olukord suudetakse lahendada nii, nagu see Venezuelale kõige kasulikum oleks – kukutades Maduro lõplikult, samas rahumeelselt ja Ühendriikide sõjalise sekkumiseta.