Suured matemaatikud
18. sajandi lõpuks oli Göttingenist saanud Saksamaa tuntud teaduskeskus. Kestvale suurusele matemaatikas pani aluse Carl Friedrich Gauss. Sageli matemaatikavürstiks nimetatud Gaussi uuringute teemad Göttingenis aastail 1795-1855 ulatusid algebrast magnetismi ja astronoomiani.
Gaussi avastused olid põhjapanevad ning Göttingeni maine, millele ta aluse pani, aina kasvas, kui matemaatikud kogu Euroopast linna tunglesid.
Gaussi avastused olid põhjapanevad ning Göttingeni maine, millele ta aluse pani, aina kasvas, kui matemaatikud kogu Euroopast linna tunglesid. 1859.-1866. aastal Göttingeni matemaatikuid juhtinud Bernhard Riemann mõtles välja geomeetria, mis sillutas teed Einsteini relatiivsusteooriale. Felix Klein, matemaatikaprofessor aastail 1886-1913, kirjeldas esimesena nõndanimetatud Kleini pudelit ehk mõneti Möbiuse lehega sarnanevat ühepinnalist kolmemõõtmelist objekti.
Klein oli ka mees, kes köitis Göttingeni külge uue põlvkonna matemaatikuid. Nende hulka kuulusid Carl Runge, kes muu hulgas töötas välja olulisima osa tänapäeva kõige täpsemast ilmaennustuse tarkvarast, nimelt Runge-Kutta meetodid, Hermann Minkowski, kes on eriti tuntud tegevuse poolest relatiivsusteooria arendamisel, ja David Hilbert.
Hilberti kuulsad 23 probleemi, mille ta esitas 1900. aastal rahvusvahelisel matemaatikakongressil, suunasid matemaatika arengut terve 20. sajandi vältel. Oma matemaatikaprofessori ja -teaduskonna juhataja karjääri vältel jõudis ta juhendada vapustavalt palju, lausa 76 doktoriväitekirja, millest paljud olid omaette epohhiloovad tööd.
Pagemine
Gaussi nimetamisest ülikooli õppejõuks kuni 1930. aastate alguseni suutsid Göttingeni matemaatikageeniused püsima jääda isegi lakkamatutes poliitilistes pööristes, sealhulgas Napoléoni sõdade, Prantsuse-Preisi sõja ja Esimese maailmasõja ajal.