Kontrollitud

FOTO: Postimees

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esinumbrina Tartus riigikogusse kandideeriv ajaloolane Jaak Valge ütles Tartu Postimehele antud intervjuus, et kõik riigid ei maksa NATO osamaksu, tegelikult panustavad alliansi eelarvesse kõik liikmesriigid vastavalt kehtestatud valemile.

JAAK VALGE VÄIDE:

«Välispoliitilises diskussioonis on see murekoht, et kõik riigid ei maksa NATO osamaksu. Trump (USA president Donald Trump – toim) survestab liitlasi, et NATO eelarvet suurendada, sellest võidaks igal juhul ka meie.»

VALEDETEKTOR: KONTROLLITUD

NATO-l on kolm ühiselt rahastatavat eelarvet – tsiviileelarve, sõjaline eelarve ja julgeolekuinvesteeringute programm. Eesti osa kujuneb vastavalt valemile, mis arvestab iga liitlase rahvamajanduse kogutulu, ütles Postimehele kaitseministeeriumi strateegilise kommunikatsiooni osakonna nõunik Karin Kivipõld.

«NATO ühiselt rahastatavad eelarved moodustavad kõikidest kaitsekuludest kokku väga väikese osa, nendesse panustavad siiski kõik liitlasriigid,» ütles Kivipõld. «Kaitsekulutuste kaheprotsendine sihttase ja NATO ühistesse eelarvetesse panustamine on kaks eri asja. Alliansis on tõstatatud vajadus NATO riikide kaitsekulude tõstmisest kahe protsendi sihttasemeni kokkulepitud ajaks,» lisas ta.

NATO tsiviileelarve 2019. aastal on üle 250 miljoni euro ja sõjaline eelarve ligi 1,4 miljardit eurot. Nende eelarvete suuruses leppisid alliansi liikmesriigid kokku eelmise aasta detsembris.  NATO tippkohtumisel Walesis leppisid liikmed kokku, et juhul, kui nende sisemajanduse kogutoodang kasvab, seavad nad eesmärgiks tõsta oma kaitsekulutused aastaks 2024 vähemalt kahe protsendi tasemele SKT-st.