Minu perekonnas on oma toidu kasvatamine olnud elu loomulik osa. Vanavanemate aiamaadel Kohilas toimetas kogu suguvõsa ning suuremateks talguteks tulid terved perekonnad kokku. Ühelt poolt oli põhjuseks kindlasti praktiline kaalutlus, kuid ühtlasi on ju enda kasvatatud toit kõige värskem ja tervislikum. Vähemalt sama oluline oli sotsiaalne aspekt: meie jaoks oli kartulivõtt tüütu kohustuse asemel pigem meeleolukas perekondlik ühistegevus.
Eelmisel aastal rajasime kaasmõtlejatega Lasnaideest esimese Lasnamäe kogukonnaaia. Seeläbi muutus endise lasteaia hüljatud hoov menukaks ja kõigile avatuks suhtlemis- ja kohtumispaigaks. Vaatamata esialgu skeptilisele suhtumisele võtsid kohalikud Laagna aia kiirelt omaks ning suurimaks vandaaliks on siiani olnud jänes. Avahooajal rajasime 30 peenart, millest osa on linnaaednike isiklikud ning osa ühised peenrad. Kord kuus toimusid aias ühistalgud ning iganädalaselt väiksemad, kõigile avatud kultuurisündmused: jooga, luule- ja muusikaõhtud, töötoad jne. Kokku tegutseb Laagna aias ligi 20 linnaaednikku, koos pere-, sõpruskonna ja teiste huvilistega toimetab aias ligi 200 inimest.
Positiivse kogemuse tuules arendame Keskkonnaametis linnaaiandust üle terve Tallinna. Linnatoidu kasvatamine on ülemaailmselt kasvav trend, mis on levinud nii Tartus, kui ka metropolides nagu Pariis või New York. Kuigi linnaaiandusest saab otsest kasu vaid osa linnaelanikke, avaldab tegevus laiemat sotsiaalset ja ökoloogilist mõju kogu linnale. Toon järgnevalt välja viis aspekti, millist kasu toob linnaaianduse tegevus.
- Soodustab tervislikku ja aktiivset eluviisi. Iga õues aktiivselt veedetud hetk mõjub positiivselt meie tervisele ja heaolule – nii vaimselt kui füüsiliselt.
- Ilmestab ja mitmekesistab avalikku linnaruumi. Alternatiiv mänguväljakute ja parkide kõrval pakkudes linnaelanikule tegevust, silmailu ja meeldivat lõõgastuskohta.
- Pakub arendavat õpikeskkonda. Vahetu kokkupuude toidu kasvatamise protsessiga annab lastele parema arusaamise mulla tekkimisest, seemnete ja viljade moodustamisest ja looduse eluringist. Koolid ja lasteaiad saavad kasutada kogukonnaaeda interaktiivse õuesõppe võimalusena.
- Juurutab keskkonnateadlikkust ja rohelist mõtteviisi. Kogukonnaaed on üks konkreetne viis, mille kaudu saavad linnaelanikud muuta oma harjumusi keskkonnateadlikumaks ja vähendada ökoloogilist jalajälge.
- Soodustab ühistegevust, heanaaberlikkust ja kogukonnatunnet. Järjepideva tegevuse kaudu suurendab kogukonnaaed piirkonna sotsiaalset sidusust – kaasates aktiivselt kohalike elanikke luuakse ühisosa üksteise läheduses elavate inimeste vahel. See omakorda panustab turvalisema ja hoolivama naabruskonna kujunemisesse.