P, 26.03.2023

Martin Ehala: Meie oma Koeraküla

Martin Ehala
, Meie Eesti toimetaja
Martin Ehala: Meie oma Koeraküla
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Õpilaste ülbus õpetaja suhtes on tingitud niihästi ühiskonna vildakaist kasvatusideaalidest kui ka üldlevinud suhtumisest, et õpetaja on lihtsalt teenindaja. FOTO: kaader filmist «Dogville»
Õpilaste ülbus õpetaja suhtes on tingitud niihästi ühiskonna vildakaist kasvatusideaalidest kui ka üldlevinud suhtumisest, et õpetaja on lihtsalt teenindaja. FOTO: kaader filmist «Dogville» Foto: kaader filmist «Dogville»

Lars von Trieril on film, milles gangsterite eest põgenev noor naine Grace satub kõrvalisse külakesse nimega Dogville. Ta püüab heategudega võita külaelanike usaldust, et need lubaks teda nende juurde jääda. See tal õnnestubki ja nii jääbki ta külaelanikke teenima.

See, et kaks kolmandikku õpetajaist peab iga nädal taluma õpilaste ülbust ja põlgust, lapsevanemate üleolevat õiendamist ja käsutamist, ei ole tingitud õpetajate pedagoogilisest ebapädevusest. See on tingitud meie suhtumisest. Tõsi, mitte kõik meist ei väärkohtle õpetajaid, kõigil pole õpetajatega otsest kokkupuudetki. Karm tõde on see, et 1960. aastate haridusutoopia sellest, et vägivald tuleb rangest kasvatusest, ja kui vaid anda väikesel inimloomal käskude ja keeldudeta kasvada, siis kaob kurjus maailmast iseenesest, ei pea lihtsalt paika.

Märksõnad
Tagasi üles