Hondurasest pärit migrandid jooksevad Mehhikot ja USAd eraldava piiritara suunas Tijuanas Mehhikos 6. jaanuaril 2019.

FOTO: SCANPIX

Pole mingit kahtlust, et sisseränne toob palju tulu nii sisserändajatele endale kui ka põliselanikkonnale. Aga kui ka üldiselt tasub tulusat sisserännet kindlasti alal hoida, peavad sihtriigid siiski tunnistama tegelikke riske, mida see kaasa toob, ja nendega aktiivselt tegelema, kirjutab Tuftsi Ülikooli Fletcheri õiguse ja diplomaatia kooli professor Amar Bhidé.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Hoolimata praegu vabakaubandust tabanud tagasilöökidest, mille ilmekaim näide on USA presidendi Donald Trumpi protektsionistlik «Ameerika ennekõike» programm, on majanduslikud argumendid kaupade ja teenuste piiriülese liikumise lihtsustamise poolt jätkuvalt tugevad ja ilmselged. Sisserännu – see tähendab tööjõu piiriülese liikumise –korral on asi sama, ehkki siin on mängus keerulisemad tegurid.

Minusuguse liberaali silmis on vabakaubanduse eelised vaieldamatud: tehing seda sooviva ostja ja müüja vahel, olgu ühe riigi majanduse piires või üle piiri, on peaaegu alati tulus mõlemale poolele. Piirangud võivad mõnikord olla vajalikud, näiteks turule jõudva kauba ohutuse tagamiseks, aga barjääre peaks olema minimaalselt.