Mitmed varasemad Kremli (aga ka teiste autokraatlike riikide) trollivabrikute tegevused on vabas maailmas hästi teada. Sealhulgas ka katsed mõjutada valimisi. Viimasel ajal on olnud pigem põhjust imestada neil riikidel, kus märkimisväärseid trollirünnakuid ja muid provokatsioone ei ole tuvastatud. Näiteks Rootsi ja Läti hiljutiste parlamendivalimiste kohta said nende maade asjatundjad öelda, et ohtudeks valmistuti küll tõsiselt, ent ründeid ei tuvastatud. Ometi ei ole nende kahe riigi kogemus mingi garantii, et Kremli trollivabrikud püsivad edaspidi vakka ka Eesti ja teiste lääneriikide valimiste ajal.
Õigupoolest on vaba maailm olnud võrdlemisi aeglane Kremli trollivabrikute tegevusele ja teistele sotsiaalmeedia plahvatusega kaasnevatele ohtudele reageerimisel. Läks palju aega, enne kui riigid end liigutama hakkasid ning ei saa sugugi öelda, et süsteemsed lahendused on läänemaailmal selgelt olemas.
Loomulikult on mündil ka teine külg. Vastus mõjutustegevusele peab olema selline, mis üksiti ja kogemata ei pühiks minema vaba maailma üht olulisimat väärtust ja eelist, mis meil diktatuuririikidega võrreldes on. Nimelt sõnavabadust.