Ameerika sõdur. Pilt on illustratiivne. FOTO: SCANPIX

Donald Trumpi vaatevinklist ei oleks USA paika pandud Süüria nukurežiim, mis tõrjuks sealt välja nii Venemaa kui ka Iraani, kesksel kohal USA riikliku julgeoleku tagamisel ega ka kuigi praktiline. Tõepoolest, siin on Trump täppi pannud, kirjutab USA ekspert Jeffrey D. Sachs. 

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

President Donald Trumpi otsus tõmmata USA sõjalised jõud Süüriast välja kohtas peaaegu üleüldist hukkamõistu nii demokraatide kui ka vabariiklaste seas. See ei ütle tegelikult nii palju Trumpi kui hoopis USA välispoliitilise eliidi ähmastunud pilgu kohta.

Mõlema erakonna põhivoolus annavad tooni teatavad kindlad veendumused: USA peab hoidma oma sõjalisi jõude kogu maailmas, et vastased ei kipuks vaakumit täitma; USA sõjavägi võib kindlustada välispoliitilise edu; Ameerika vastased on nii lepitamatud, et ei võta diplomaatiat kuuldagi. Trumpi väljatõmbumine Süüriast võib tõepoolest tuua kaasa ohtliku piirkondliku sõja laienemise, ent ometi võib kujutlusvõimet ja diplomaatiat kasutades sellest saada ka otsustav samm mingisugusegi rahu tekkimiseks piirkonnas.