Kommunistliku partei demonstratsioon Moskvas. Mees hoiab silti, millele on kirjutatud «Kodumaa nimel! Stalini nimel!».

FOTO: SCANPIX

Nõukogude Liidu nostalgiat Eestis süvendavad Venemaa telekanalid, mis on sõna otseses mõttes tulvil saateid, dokumentaal- ja mängufilme, milles Nõukogude minevikku kujutatakse soojades mahlakates toonides, kirjutab Andrei Kuzitškin.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Levada keskuse andmete põhjal kahetses üle 66 protsendi 2018. aasta novembris küsitletud Venemaa kodanikest Nõukogude Liidu lagunemist. Aastaga oli suurriigi lagunemise kahetsejate arv kasvanud kaheksa protsenti. Kümne küsitlusaasta jooksul oli see kõige kõrgem Nõukogude Liidu nostalgia näitaja. Neid, kes Nõukogude Liidu lagunemist ei kahetsenud, oli küsitletute seas alla 25 protsendi. Vanemate elanike seas suhtus Nõukogude minevikku positiivselt 80 protsenti, noorsoo seas kahjatseb Nõukogude Liidu kokkuvarisemist pelgalt 20 protsenti. Samal ajal oli 60 protsenti küsitletutest veendunud, et Nõukogude Liitu oleks saanud alal hoida.

Põhjuste seas, miks inimesed tunnevad kurbust Nõukogude Liidu pärast, kerkis esikohale «ühtse majandussüsteemi lagunemine» – nii arvas 52 protsenti küsitletutest. Järgnes «suurriiki kuulumise tunde kadu» (36 protsenti) ja «vastastikuse usaldamatuse, tigeduse kasv Nõukogude Liidu endiste kodanike vahel» (31 protsenti).