Selline lähenemine oleks huvitav; see annaks USA valitsusele põhjuse mõelda uuesti läbi oma lähenemine Euroopale, kuigi ilmselt mitte sellisel moel, nagu eurooplastele meeldiks.
Praegu ja ettenähtavas tulevikus on see küsimus paraku puhtalt teoreetiline. Praktiline trend on suurema võimetuse, mitte autonoomia poole. Brexit on häiriv tegur. Prantsuse-Saksa telg, millele asetati alles aasta tagasi ohtralt lootusi, on killunenud.
Teise järgu riigid nagu Itaalia (mida valitsevad ekstsentrilised populistid) ja Poola (mis on end ise marginaliseerinud) ei ole olukorras, et võtta enda kanda oma osa koormast. Euroopa institutsioonide tasandil ei juhtu midagi enne, kui Euroopa Parlamendi valimised on turvaliselt selja taga, ehk isegi mitte enne järgmise aasta lõppu.
Tulemus on sissepoole pöördumine ja võimetus: lahtine uks Vene ja üha rohkem ka Hiina mõjule. See tekitab frustratsiooni kõigile, mitte kõige vähem USA-le, kes on ärgitanud Euroopat aastaid rohkem tegema.
Tõsiste panuste asemel globaalsesse julgeolekusse pakub Euroopa tühje sõnu autonoomiast, mida iseloomustab «Euroopa armee» mõiste – sõjaliselt absurdne idee, mis ähvardab nõrgestada NATOt ajal, kui allianss peab tegema rohkem, mitte vähem.
Sellise troostitu fooni taustal on lihtne meelt heita, kuid tasub meenutada, et lääs elas külma sõja üle halvemas seisus, kui ta on praegu. Nõukogude Liit oli tõsine strateegiline vastane, mille kontrolli all oli pool Euroopat ja mis siirdas jõudu üle kogu maailma.