Laias laastus on siin põhjus, miks on vaesed inimesed altimad tarbima liigses koguses alkoholi, suitsetama ja sööma ebatervislikult. Sigaret ja suutäis viina annab kohe mõnutunde, inimesed joovad, et unustada, mitte ei planeeri kauges tulevikus kasulikke ning vaesusest päästvaid ettevõtmisi, nagu keskkooli lõpetamine, natukegi tasuvama töö otsimine jne – «ma niikuinii ei tea, mismoodi järgmine kuu üüri maksta». Pidevalt oma nutiseadet näppiv inimene tunneb end vaesena, kuna midagi on kogu aeg puudu. Särtsakad uudised, skandaalid, ekskallima laik postitatud foto all – selline noor elab nagu Tantalos pidevas janus ja näljas, kuigi tema ümber on toitu ja vett külluses. Selle tulemusena on noore inimese aju ülekandemaht (bandwidth) pidevalt hõivatud, see aga vähendab võimekust igapäevaste probleemide lahendamisel.
Räägitakse nutisõltuvusest, kuid mina kasutaksin pigem nutivaesuse mõistet, kuna sõltuvus on tagajärg, mitte põhjus. Sõltuvusse langetakse ja sellega heideldakse: laste puhul jäävad ära kodused tööd, perega veedetud aeg, tekivad valed ja probleemid, sest mingi aine või vahend, antud juhul nutiseade, pakub igapäevaste probleemide keerulise lahendamise asemel samasugust dopamiinipillerkaari nagu kutsikas. Ja siinkohal ei tohi kergekäeliselt pahvatada, et lugegu siis raamatuid, sest me teame, mis juhtus Emma Bovaryga. Põgenemine on põgenemine, ükskõik milline, olgu sotsiaalselt aktsepteeritud ja üllas raamatukoilus või hukkamõistetav nagu alkoholi liigtarbimine.
Nutiseadmetele vanusepiirang?
Nutiseadmete keelamine [13] on minu arvates sama ebatulus nagu alkoholi peitmine poodides. Liigtarbimine, valesti tarbimine algab mujalt, kodust ja koolist. Küsimus on selles, millega nutiseade seostub: kui see pakub protsendi arvutamise õppimise asemel kassipilte, lugematul hulgal kassipilte, mitte abi matemaatika kodutööde lahendamisel, siis jääbki nutiseade kassipiltide ning like’ide, sabaliputamise jaoks. Eriti ränk on kohata suhtumist, et «kogu nutiplutindus on mingi noorte asi ja mina sellest aru ei saa». Kui laps ropendab tänaval, vaadatakse kodu ja kooli suunas – miks keegi pole õpetanud viisakat käitumist? Kui aga laps istub tühjal pilgul bussipeatuses, kössis nagu narkomaan, siis on see ühtäkki «noorte oma asi»?