Martin Mölder. FOTO: Maili Vilson

Mingisugusest konsensusest pole märkigi, see tuleks alles ehitada. Päris nõrk võit ränderaamistiku toetajatele, kirjutab politoloog Martin Mölder.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kui naeruväärselt väike osa valijatest usaldab erakondi, siis ei ole poliitikutel võimalik väga tihti ja valjusti öelda, et las me teeme otsuseid ja ärge te, lihtrahvas, liiga palju häält püüdke teha.

Võiks pikalt arutleda selle üle, kui palju peaksid riigi välispoliitilised otsused, eriti veel valimiskampaania ajal, sõltuma avaliku arvamuse hetkeseisust. Ei ole aga mõeldav, et valitsus viib pikemas perspektiivis riiki suunas, millega valijate enamus nõus ei ole. Ei pea tellima arvamusküsitlusi tunnetamaks, et praeguseks ei ole Eesti valijate hulgas üksmeelt selle globaalse rändega seotud ning poliitiliselt kohustava deklaratsiooni toetamise suhtes. Kas see on info puudumise küsimus või mitte, on teine teema.

Nagu nädala alguses teada saime, ei hääletanud nende erakondade hulgas, kes olid rändeleppe poolt, riigikogus ainsana oma valijate vastu sotsiaaldemokraadid. Leppe vastu ja oma valijatega samal poolel olid aga Isamaa ja EKRE ning ilmselt ka Vabaerakond.