12 meetrit pikk viis tonni kaaluv vaal Belgias Brugges on tehtud Vaikses ookeanis hulpivast plastist. Installatsioon avati tänavu augustis.

FOTO: Stephanie Lecocq/EPA/Scanpix

Kui inimene läheb arsti juurde ja tal diagnoositakse tõsine haigus, siis soovitavad sõbrad ja sugulased tal küsida teist arvamust: ehk saab ebameeldivat ja vaevarikast ravi edasi lükata – ehk ei pea oma eluviisi muutma. Nii on praegu ka kliimaga, mille soojenemises alates möödunud sajandi keskpaigast pole kahtlust ja Valitsustevahelise Kliimamuutuste Nõukogu (IPCC) viimase, 2013. aasta raporti järgi on 95-protsendilise tõenäosusega selles süüdi inimene.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Pariisi 2015. aasta lepe määras kliimale ravi, mis pidurdab inimkonna majanduse vaba arengut ja sunnib kõiki loobuma ülemäärastest mugavustest. Seetõttu on aeg-ajalt ikka kõlanud skeptikute hääl, kel on sageli esitada sama tõsiselt võetavaid argumente kui IPCC raporti koostajatel.

2015. aastal ilmus paarisaja autoriga koguteos «BACC II» («BALTEX Assessment of Climate Change»), kus BALTEX tähendab 1992. aastal alustatud Läänemere vesikonna vee- ja energiavahetuse uurimise võrgustikku. Koguteoses kirjeldati Läänemere piirkonna kliima minevikku ja püüti pilku heita tulevikku.