L, 26.11.2022

Keskkonnaminister ettevõtjate radooni mõõtmise kohustusest: riik ei vehi malakaga, vaid kaitseb inimeste tervist

Siim Kiisler
, keskkonnaminister (Isamaa)
Keskkonnaminister ettevõtjate radooni mõõtmise kohustusest: riik ei vehi malakaga, vaid kaitseb inimeste tervist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Digitaalne radoonimõõdik.
Digitaalne radoonimõõdik. Foto: Wikimedia Commons

Ettevõtjate liigset halduskoormust tuleb vähendada. Aga seda ei tohi teha inimeste tervise arvelt, kirjutab keskkonnaminister Siim Kiisler (Isamaa) ja selgitab, miks on ettevõtjatele kehtestatud radooni mõõtmise kohustus.

Eesti Väikeste ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni (EVEA) volikogu liige Annika Küüdorf kutsus ettevõtjaid üles esimestelt korrustelt põgenema, väites, et muidu tuleb riik oma tugeva malakaga (PM, 30.10). Ülekohtuseks malakaks peab EVEA seda, et tööruumides tuleb hakata mõõtma õhu radoonisisaldust ning kui see osutub liiga kõrgeks, siis astuda samme olukorra parandamiseks. EVEA peab nõuet kiuslikuks, ehkki on teaduslikult tõestatud, et õhu liiga suur radoonisisaldus suurendab inimeste riski haigestuda kopsuvähki. Ja töötajate tervise eest seismine peaks olema igale ettevõttele auasi.

Radoon on salakaval ja nähtamatu vaenlane. See on lõhnatu ja värvitu looduslik radioaktiivne gaas, mis võib tungida pinnasest hoonetesse. Ioniseeriva kiirguse allikana liigitub radoon töökeskkonna füüsikaliste ohutegurite alla ning selle kõrge tase ruumide õhus suurendab kopsuvähki haigestumise riski.

Märksõnad
Tagasi üles